Cena elektřiny stále klesá i díky uhlí

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Cena silové elektřiny na burze se stále propadá a blíží se již k hranici 20 eur za megawatthodinu. Důvodem je pokles cen emisních povolenek a rovněž levné uhlí, jehož cena se za poslední tři měsíce propadla zhruba o pětinu.

Na Pražské energetické burze se v úterý megawatthodina elektřiny na příští rok obchodovala za 22,5 eura, na německé burze EEX se ale již v pondělí propadla pod 22 eur a prodává se i za 21,85 eura, uvedly Hospodářské noviny. Ještě v listopadu stála dodávka elektřiny na další rok kolem 30 eur. Před pěti lety dokonce převyšovala 50 eur.

Čtěte také:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Analýza: Při zatmění slunce svítí uhlí

Jedná se o cenu silové elektřiny, která tvoří jen zhruba polovinu celkové ceny, kterou platí koncoví zákazníci. Proto není propad ceny tak viditelný na složenkách. „Za současný pokles cen může hlavně rapidní propad ceny emisní povolenky a částečně i levné uhlí,“ uvedl Anatoly Stolbov, hlavní analytik obchodní společnosti Virtuse Energy.

Emisní povolenka, tedy cena za vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší, se ještě v prosinci prodávala za více než 8,6 eura, nyní ale stojí jen 5,56 eura. Za dva měsíce tak cena spadla o třetinu, což je podle Stolbova způsobené zejména tím, že energetické firmy vyrobily oproti očekáváním méně elektřiny, a nyní vyprodávají své zásoby povolenek.

Nízká cena elektřiny má negativní vliv na hodnoty akcií energetických firem. Akcie společnosti ČEZ, která je největším výrobcem elektřiny v Česku, se nyní prodávají zhruba za 376 korun za akcii. Před rokem přitom stála jedna akcie ČEZ více než 586 korun.

Mohlo by vás zajímat:
Ceny emisních povolenek prudce padají
Po 52 letech zpátky na Balkáně
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly