Cena elektřiny v Německu roste do závratných výšin

Oproti roku 2016 museli Němci vloni vytáhnout z peněženek za elektřinu o 3 miliardy eur víc. Foto. pixabay.com

Německé domácnosti utratily v roce 2020 za elektřinu přibližně 37,8 miliardy eur (více než 982 miliard korun), to je o téměř miliardu eur (přes 25 miliard korun) více než v roce 2019 a o 3 miliardy víc než v roce 2016. Podle deníku Handelsblatt je přitom pravděpodobné, že růst cen elektřiny v Německu bude dále pokračovat.

Předběžné údaje totiž ukazují, že průměrná megawatthodina elektřiny stála letos v únoru na německém velkoobchodním trhu téměř 50 eur, zatímco loni v dubnu, kdy klesla na nejnižší úroveň od roku 2006, stála megawatthodina necelých 16 eur, napsal server hybrid.cz.

Čtěte také:
Uhlí dá Němcům čas na vývoj nových technologií
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Důvodem růstu cen elektřiny v Německu nejsou podle německého tisku ani tak přímé náklady na energie, jako spíš různé daně a poplatky, které německá vláda vybírá od svých občanů, aby mohla podporovat alternativní zdroje energie a financovat odchod od uhelné a jaderné energetiky.

Podle údajů spolkové energetické agentury tyto poplatky v posledních letech rostou obzvláště prudce a v roce 2020 představovaly více než tři čtvrtiny účtů za elektřinu v domácnostech.