Cena energetického uhlí nejníže od září 2007

Glencore

Uhlí z dolu Prodeco v Kolumbii, který Glencore vlastní. Foto: Glencore

Švýcarský těžař a obchodník s komoditami Glencore srazil cenu energetického uhlí na evropském trhu na nejnižší cenu nejméně od září 2007. Tehdy začala agentura Bloomberg ceny kontraktů sledovat. Firma Glencore totiž uvedla, že ve 3. čtvrtletí zvyšuje produkci energetické komodity, přestože je na trhu přebytek nabídky. Cena uhlí s dodávkou v příštím roce se v reakci na zprávu v Londýně propadla 4. listopadu na 70,35 dolaru (v přepočtu 1566 Kč) za tunu. Napsal to týdeník Euro.

Rozhodnutí firmy Glencore bude mít podle listu nepříznivé dopady na ostatní firmy včetně těžařské společnosti New World Resources (NWR), kterou spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala. NWR loni prodala 5,1 milionu tun energetického uhlí, za letošní pololetí pak 1,5 milionu tun. Produkce uhlí pro elektrárny představuje 37 procent z celkové produkce NWR. Zbytek je koksovatelné uhlí.

Cena energetického uhlí navíc může v roce 2015 dál klesnout. Švýcarská banka UBS odhadla, že přebytek uhlí se může napřesrok zvýšit o 58 procent na 19 milionů tun. Už letos světová poptávka po energetickém uhlí klesla kvůli teplejší zimě v Evropě, která snížila spotřebu elektřiny, a kvůli zvýšené výrobě energie v čínských vodních elektrárnách.