Cena ropy i plynu dramaticky roste

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé od roku 2014 překročila hranici 100 dolarů za barel. Ilustrační foto: morgueFile.com

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé od roku 2014 překročila hranici 100 dolarů za barel. Podle analytiků je to reakce trhu na rozhodnutí Ruska zaútočit na Ukrajinu. Útok prohloubil obavy, že válka v Evropě by mohla narušit globální dodávky energie, uvedla agentura Reuters.

Krátce před 08:00 SEČ vykazovala cena Brentu nárůst o 5,6 procenta na více než 102 dolarů za barel. Předtím se vyšplhala až na 102,48 USD, maximum od září 2014.

Invaze by prudce zdražila ropu i plyn

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) vystoupila až na 97,40 dolaru za barel, nejvýše od srpna 2014. Krátce před 08:00 SEČ si WTI připisovala více než pět procent nad 96,90 USD.

Dramaticky roste i cena zemního plynu, která se za poslední den již zvýšila zhruba o 6 procent.

Aktivisté tlačí Česko do energetické krize

Investoři se obávají, že Spojené státy a Evropa uvalí sankce na ruský energetický sektor, což povede k narušení dodávek. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií. Je zároveň největším světovým vývozcem zemního plynu, upozorňuje BBC.

Problémem není pouze geopolitické riziko, ale také další omezování dodávek,“ uvedl ekonom Howie Lee ze společnosti OCBC. „Ruské dodávky ropy přes noc zmizí, pokud se stanou terčem sankcí,“ dodal. „A OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) nedokáže těžit tak rychle, aby tento výpadek pokryl,“ upozornil.