Cena uhlí může neočekávaně vzrůst

Doba čtení:1 m, 6 s
Foto: morgueFile.com

Foto: morgueFile.com

Americkým těžařům se možná blýská na lepší časy. Potenciální omezení dodávek z Číny může způsobit něco, co zde nebylo od října 2013, a sice vzrůst ceny uhlí používaného v metalurgii na americkém trhu.

Spekulace, že Čína omezí dodávky kvůli vysokým nákladům, může zvednout referenční cenu uhlí o pár dolarů,“ uvedl ve své poznámce pro klienty analytik BB&T kapitálových trhů v Richmondu ve Virginii Mark Levin. Zvýšení ceny by zastavilo propad, který začal v roce 2011, kdy ceny dosáhly 330 dolarů za tunu, uvedl server Economic Times.

Čtěte také:
Loni se v USA vytěžilo nejméně uhlí za 30 let
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou

Ceny uhlí se propadly kvůli globálnímu přebytku na trhu a zpomalování poptávky z Číny. To tvrdě dopadlo na americké těžební společnosti. Walter Energy, Alpha Natural Resources a Arch coal dokonce podaly v loňském roce návrh na konkurz.

Podle Levina lze očekávat, že významné množství čínského uhlí zmizí z trhu vzhledem k vysokým nákladům na těžbu a vládnímu tlaku na uzavření velkého počtu uhelných dolů. „Pokud nedojde k růstu ceny, alespoň by už neměla dále klesat,“ řekl Levin.

Mohlo by vás zajímat:
Indie zpřístupní těžbu uhlí privátnímu sektoru
Indie letos investuje biliony do solárů
Čína neotevře do roku 2019 nové uhelné doly