Cena uhlí začala po novém roce klesat

cena uhlí po novém roce_compressed

Cena koksovatelného uhlí je v posledních měsících jako na houpačce (ceny jsou uvedeny v dolarech za tunu). Zdroj dat: Mining.com

Předpovědi analytiků, že raketový růst ceny uhlí v závěru loňského roku bude vystřídán rychlou korekcí, se začíná naplňovat. Tuna koksovatelného uhlí se už prodává za méně než 200 dolarů za tunu. Přesto odběratelé počítají s tím, že letos bude uhlí výrazně dražší než po většinu roku 2016.

Ještě na začátku prosince si japonští oceláři od Australanů objednávali uhlí na první kvartál roku 2017 za 285 dolarů za tunu. Průměrná cena přitom byla v roce 2016 (a také třeba o tři roky dříve) zhruba poloviční. Nyní se totéž uhlí prodává za částky okolo 190 dolarů. V průměru uhlí od začátku roku ztratilo pětinu hodnoty. Pád zaznamenalo i energetické uhlí, a to z rekordních 110 dolarů na 82 dolarů za tunu.

Čtěte také:
Rok uhlí
Kam mohla směřovat loňská těžba hnědého uhlí

Hlavní příčina konce uhelné horečky je podobná jako v případě jejího začátku. V listopadu se Čína rozhodla změkčit dosavadní omezení produkce uhlí. Těžaři ze Země draka tak dostali povolení operovat po 330 namísto dřívějších 276 dní v roce.

Svou roli hrají i další okolnosti. Doly v Austrálii, Kanadě a Mosambiku, které byly od roku 2015 kvůli nízkým cenám uhlí zakonzervovány, obnovují produkci. U protinožců navíc sezóna špatného počasí, které se místní producenti uhlí obávají, zatím probíhá bez ničivých záplav. Uhelné společnosti v USA zase s nástupem nového prezidenta očekávají konec hluboké krize. A mnohé ocelárny, jejichž poptávka táhla uhlí vzhůru, se již na zimní sezóny předzásobily.

Server Mining.com odhaduje, že po současné korekci se cena uhlí stabilizuje na hladině o dvě třetiny vyšší oproti loňsku. Cena elektrárenského uhlí by se tak letos měla držet v rozmezí 69 a 88 dolarů za tunu. „Poté, co čínské regulační orgány získaly důvěru těžebních společností i ocelářů, bude k zajištění ziskovosti sektoru potřeba jemnější kontrola produkce. Ta se v dubnu, kdy začne další kolo vládních intervencí, projeví ve snížení provozních zásob a vyšší cenové volatilitě,“ uvedl pro deník Financial Times analytik společnosti Goldman Sachs Christian Lelong.

Mohlo by vás zajímat:
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Lužický kraj se mění v zemi jezer