Doba čtení:1 m, 57 s
Firma Caterpillar byla založena v roce 1925 a zabývá se těžkým strojírenstvím, zejména výrobou zemních strojů a strojů pro těžební průmysl. Foto: wikipedia.org

Po téměř sto letech stěhuje společnost Caterpillar své sídlo z Illinois. Jejím novým základním táborem se stane texaské město Irving. Gigant v oblasti stavebních a důlních zařízení je druhou velkou společností, která opustila Illinois během posledních týdnů. Přesun do Virginie oznámila také společnost Boeing aerospace.

Představitelé státu Illinois byli před deseti lety varováni generálním ředitelem společnosti Caterpillar, co musí udělat, aby podniky neodcházely. Jeho varování z roku 2012 týkající se vyrovnaných rozpočtů, nákladů na odškodnění pracovníků a daní nejenže nebylo respektováno, ale problémy se ještě prohloubily, napsal server illinoispolicy.org.

Věříme, že je v nejlepším strategickém zájmu společnosti provést tento krok, který podporuje strategii ziskového růstu společnosti Caterpillar, protože pomáháme našim zákazníkům budovat lepší a udržitelnější svět,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Caterpillar Jim Umpleby.

Elektrickému důlnímu nakladači pomáhá obří powerbanka

Většina z 230 firemních zaměstnanců společnosti Caterpillar se postupně přesune do nového sídla. Společnost Caterpillar bude i po přestěhování zaměstnávat více než 17 000 obyvatel státu Illinois, ale není zaručeno, že tato pracovní místa zůstanou v Illinois.

Prezident Illinoiské obchodní komory Todd Maisch uvedl, že i když zaměstnanci zůstanou ve státě, je stěhování sídla společnosti Caterpillar špatným znamením. „Kdykoli stát ztratí sídlo společnosti s globální značkou a přesune ho do jiného státu, není to dobrá zpráva,“ řekl Maisch.

Hlavním faktorem při rozhodování společnosti Caterpillar byly výdaje. Celkové životní náklady v předměstském Deerfieldu ve státě Illinois jsou o 26 % vyšší než v Irvingu v Texasu.

Z Ruska odešel i Caterpillar

Například dojíždějící do práce v Illinois platí páté nejvyšší ceny benzinu v zemi. Obyvatelé Illinois také platí nejvyšší kombinované státní a místní daňové zatížení v zemi.

Věříme, že působení na trhu Dallas-Fort Worth nám umožní přilákat nové talenty a poskytnout další kariérní příležitosti pro naše stávající zaměstnance, což napomůže jejich udržení,“ uvedla Kate Kennyová, tisková mluvčí společnosti Caterpillar.

CNBC řadí Illinois na třetí místo mezi státy nejméně přátelskými k podnikům. Daňová nadace zjistila, že podnikatelské prostředí v Illinois se za posledních pět let zhoršilo o 10 míst, jako v jediném státě na Středozápadě, protože v době pandemického oživení uvalil stát na podniky nové daně ve výši 650 milionů dolarů.