Elektrickému důlnímu nakladači pomáhá obří powerbanka

Nakladač R1700 XE nabízí 15 tun užitečného zatížení a maximální rychlost 18 kilometrů za hodinu. Foto: caterpillar.com

Na elektro auta či elektro kola si už zvykáme, ale věděli jste, že už existuje i elektrický důlní nakladač? Jde o model R1700 XE, který vyvinula společnost Caterpillar, která tak zareagovala na vzrůstající poptávku po „bateriové“ technice určené do podzemí, kde je obtížné větrat.

Elektrický model R1700 XE vychází z konvenčního 45tunového nakladače R1700, představeného v roce 2018. Nakladač nabízí 15 tun užitečného zatížení a maximální rychlost 18 kilometrů za hodinu. Osazen je lithium-železo-fosfátovým (LiFePO4) akumulátorem o kapacitě 210 kWh. Caterpillar přitom jednotlivé články nevyrábí; stejně jako Tesla a jiní významní hráči je však sestavuje. „Přestože nevyrábíme samotné články, pracujeme na tom, jak je pospojovat dohromady, jak je chladit, jak se o ně starat,” uvedl generální ředitel pro podzemní techniku a velké vozy Caterpillar David Rea.

Pokročilý hydraulický systém s tzv. „load sensing” řízením (průtok čerpadlem je regulovaný na základě senzory nasnímané zátěže) dovolují nakladači zkrátit cyklus zvednutí/vykládky/spuštění na 13,2 s a zároveň výrazně snižují spotřebu elektrické energie. K dispozici je pět velikostí lžic – s objemy od 5,7 do 7,5 m3 –, které vyhoví nejrůznějším podmínkám provozu, napsal server stavebni-technika.cz.

Z Ruska odešel i Caterpillar

Výrobce uvádí, že na jedno nabití baterií dokáže R1700 XE, v závislosti na podmínkách, pracovat někde mezi 2,5 až 4 hodinami. To je samozřejmě pro běžný provoz málo, respektive je jasné, že nakladač bude nutné několikrát za den nabíjet.

Unikátní obří nabíječka

K tomu je určen unikátní rychlonabíjecí systém označovaný jako MEC 500 (Mobile Equipment Charger) umožňuje rychlé nabíjení ve stroji zabudovaných baterií a to při minimálních požadavcích na elektrickou infrastrukturu dolu. Pro zjednodušení si MEC můžeme představit jako obří powerbanku s kapacitou 500 kWh, kterou v případě potřeby přemístíme pomocí vysokozdvižného vozíku k nakladači. Jakmile je na místě, připojíme nabíjecí kabel a stiskneme tlačítko start. Do 30 minut se stroj následně nabije. S kapacitou 500 kWh lze pomocí jednotky MEC nabít R1700 XE z nuly na maximum dvakrát. Společnost Cat navíc umožnila připojit ke stroji současně dvě jednotky MEC 500 a zrychlit tak úplné dobití přibližně na 20 minut.