Ceny emisních povolenek prudce padají

Ilustrační foto: Wikipedie

Ilustrační foto: Wikipedie

Doslova volný pád prožívají na začátku roku ceny emisních povolenek. Loni touto dobou se povolenka obchodovala zhruba za 7,3 eura za tunu vypuštěných skleníkových plynů. V minulém týdnu se cena povolenky dostala dokonce pod šest eur za tunu. Odhady pro letošní rok přitom hovořily až o ceně deset eur za tunu.

Emisní povolenka se pohybuje na ceně 6,35 eura za tunu, přitom ještě před měsícem stála více než 8,5 eura za tunu, takže se bavíme o měsíčním poklesu o téměř třicet procent,“ řekl serveru E15.cz Anatoly Stolbov, hlavní analytik obchodníka s povolenkami Virtuse Energy.

Čtěte také:
Emisní povolenky budou zdražovat
Komise se s povolenkami přepočítala

Pokles cen povolenek způsobilo hned několik faktorů. „Významný propad cen povolenky v roce 2016 lze vysvětlit propadem cen komodit ovlivňujících cenu elektřiny, jako je ropa, plyn či uhlí, a obecně negativním sentimentem v energetickém sektoru,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, podle nějž přitom analytici předpovídali cenu mezi devíti a deseti eury.

Kromě vývoje na finančních trzích a negativního postoje investorů vůči energetice se na propadu podepsala i teplá zima. „Prudký pokles cen pravděpodobně způsobil prodej přebytečného hedgingu tepláren, které se dostaly do přebytku vzhledem k teplému počasí,“ doplnil Stolbov. Teplárny měly příliš mnoho povolenek, kterých se zbavily. Zvýšená nabídka povolenek na trhu způsobila pokles ceny.

Propad cen povolenek je tak prudký, že to obchodníky zaskočilo. „Pokles je hlubší, než si kdokoli na trhu vůbec dokázal představit,“ vysvětlil Stolbov. Podle něj totiž nemají emisní povolenky na rozdíl od jiných komodit dlouhodobý pesimistický výhled. Důvodem je příznivý postoj evropských politiků k regulaci emisí.

 

Mohlo by vás zajímat:
Reforma trhu s povolenkami má zelenou
Sokolovská uhelná se bojí povolenek
Šéf ČEZ: Povolenky příliš zdražovat nebudou