Doba čtení:1 m, 38 s
Kladenská burza vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002.

Ceny dvouletých kontraktů elektřiny i zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) v březnu druhý měsíc za sebou klesly. Celkem bylo v tento měsíc na burze uzavřeno 1976 kontraktů na dodávku 2,2 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny a plynu pro konečné odběratele, jejich hodnota činila 1,493 miliardy korun. Informoval o tom dnes mluvčí burzy Martin Soukup.

Průměrná cena elektřiny v nízkém napětí v dvouletých kontraktech klesla proti únoru o 5,5 procenta na 1273 korun za MWh. V případě vysokého napětí se snížila o 1,7 procenta na průměrných 1247 koruny za MWh. V únoru průměrné cen elektřiny v nízkém napětí šly podle informací na webu burzy meziměsíčně dolů o 1,6 procenta a u vysokého napětí o 3,4 procenta.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Měsíční průměr dvouletých kontraktů plynu v režimu maloodběr byl v březnu na kladenské burze meziměsíčně nižší o 1,2 procenta a činil 420 korun za MWh. Cena v režimu velkoodběr se snížila o 8,6 procenta na 404 korun za MWh. V únoru cena plynu ve velkoodběru u zmíněných kontraktů proti lednu klesla o 2,6 procenta, v režimu maloodběr se snížila na 425 korun za MWh.

Kladenská burza vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002. Od roku 2010 energetický trh ČMKB roste a dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu.

Loni burza prodala energie téměř za sedm miliard korun, meziročně zhruba o desetinu více. Kladně se na tom podepsal i vyšší podíl víceletých kontraktů. Uzavřeno bylo téměř 7311 kontraktů na dodávku 7,7 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu