Doba čtení:1 m, 14 s
Po dokončení modernizace zvládne vedení přenést více elektřiny, mělo by být také bezpečnější a spolehlivější než dřív. Ilustrační foto: iUHLI.cz

Modernizaci více než 25 kilometrů dlouhého úseku vedení mezi Sokolnicemi a Čebínem na Brněnsku zahájila společnost ČEPS, která v Česku provozuje přenosovou soustavu elektřiny. Jde o první etapu modernizace vedení označeného V423, která zahrnuje i výměnu 79 stožárů a bude stát 650 milionů korun.

Půjde o kompletní modernizaci s výměnou stožárů včetně jejich základů, fázových vodičů, zemních lan a izolátorových závěsů. Vedení V423 by mělo být opět trvale uvedeno do provozu v podzimních měsících roku 2022. Koncoví zákazníci ale odstavení vedení vůbec nepocítí,“ řekl Lukáš Hrabal z oddělení komunikace ČEPS.

Čtěte také:
Soláry v areálu Chvaletic ekonomicky nevycházejí
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Po dokončení modernizace zvládne vedení přenést více elektřiny, mělo by být také bezpečnější a spolehlivější než dřív. Současné vedení bylo vybudováno před 55 lety. Na první etapu modernizace naváže rekonstrukce zbylého úseku do rozvodny Čebín, kterou ČEPS plánuje na rok 2024.

Firma, která je výhradním provozovatelem přenosové soustavy v Česku postupně modernizuje všechna vedení, rekonstrukce i modernizace jsou rozplánované na deset let a energetici pracují na několika úsecích zároveň.

ČEPS udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 79 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3867 kilometrů a 220 kV o délce 1824 kilometrů.