Pravidelná zpráva o zdrojové přiměřenosti České republiky letos vyšla o půl rolku později, než je obvyklé. Přestože je ČEPS, který ji připravuje, pod nevídaným politickým tlakem, obsahuje zpráva jasná energetická varování.
Letošní studie zdrojové přiměřenosti Česka MAF23 (zde), potvrzuje a rozvíjí varování, jež přinášela i v předchozích letech. Ač podle kuloárních informací zelená lobby tlačila, jak mohla, energetiky ze státní společnosti ČEPS úplně nepřemohla. Tenhle tajný zákulisní střet, zdůvodňovaný různě, vedl k půlročnímu zpoždění vydání. Energetikům se v této bitvě podařilo uhájit více méně nejčistší štít, jaký může státní firma, jež stojí v cestě politickému zadání a politickým tlakům, mít. Klobouk dolů.
Ve zprávě MAF23 jsou totiž varování, jež tam vládní ani unijní politici nechtějí mít. A už vůbec je tam nechce vidět Evropská komise. Protože jsou pravdivá. Mimochodem, ze zpráv a studií, jimž dopřávají hlavní česká média prostor, je tato jediná, kterou připravují energetici!
Již v samotné tiskové zprávě (zde), která vydání studie MAF23 avizovala je věta, která odesílá do říše bájí zkazky ministrů Jozefa Síkely a Petra Hladíka či europoslance Luďka Niedermayera o tom, jak se Česko může spolehnout na dovoz elektřiny. „Otázkou přitom zůstává, zda elektrická energie z přebytkových zemí (zejména Německa a Francie) bude skutečně exportována, nebo bude využita pro výrobu vodíku pro tamní průmysl,“ uvádí tisková zpráva ČEPS. Přes diplomatickou formulaci je evidentní, co věta znamená. Že ta elektřina, s jejímž dovozem se v tuzemských politických kruzích počítalo jako s jistotou, vůbec nemusí být k mání. Protože místo do exportu zamíří do elektrolyzérů na výrobu zeleného vodíku. Toho vodíku, který má zbavit státy v EU potřeby dovážet zemní plyn. Pozor, nejde o nové informace. Kritici Green Dealu na tuto alternativu upozorňují prakticky od začátku unijních vodíkových plánů.
Bohužel, úryvek z kapitoly Závěry a doporučení, obavy z nespolehlivosti dovozu ještě rozvíjejí. „V zimním období však v některých hodinách dochází k vyčerpání všech dostupných zdrojů v Evropě, což vede k nedodávce elektřiny i při využití potenciálu DSR s velmi vysokou cenou,“ konstatuje závěr studie. Energetici přímo oznamují, že v zimě dochází k vyčerpání všech dostupných zdrojů! Formulace „jen v některých hodinách“ je na jednu stranu bohužel dost nekonkrétní, na stranu druhou dostatečně varující. Protože v oněch hodinách není nikde v Evropě přebytečná elektřina. Takže ji odnikud nedovezeme, ani kdybychom platili čímkoli. Výsledkem bude „nedodávka elektřiny“. Čili tma. Ještě před pár lety něco úplně nepředstavitelného. Obrovský krok zpět. Na to, aby ho unijní státy udělaly, přitom stačilo Ursule von der Leyen a progresivistům pouhých pět let… Ani toto varování není nové, média i politici jej dostávají v posledních letech opakovaně. Varování provozovatele české přenosové soustavy by však již nikdo ignorovat neměl.
Protože na dovoz jako řešení energetických potřeb České republiky podle ČEPS a údajů, které získal v rámci evropského sdružení ENTSO-E nelze spoléhat, vybízí společnost ke stavbě elektráren, jejichž výkon je řiditelný. Tedy není závislý na větru a slunci. „Proto je nezbytné budovat nové flexibilní výrobní zdroje, které zabrání možné nedodávce elektřiny v klimaticky citlivých obdobích roku, a zároveň zlepšovat energetickou účinnost,“ doporučuje zpráva. Čili postavit rychle pár nových elektráren. Čili to, v čem se v Česku nepokročilo ani o píď, byť o tom mluví kde kdo, včetně premiéra Fialy. Rychle přitom podle ČEPS znamená do roku 2030.
Takže je celý proces stavby nutné odstartovat ještě letos. Což se můžeme vsadit, že se nestane. Mimo jiné proto, že potenciální investoři stále neznají podmínky případné investiční a provozní podpory. Kdyby přitom bývalý ministr Síkela dělal svoji práci dobře, mohlo být leccos jasnější. Celkem podle ČEPS potřebujeme zhruba tři až šest nových zdrojů (1600 – 1900 MW, podle citlivostní analýzy však až 3,5 – 4,1 GW).
Vláda Petra Fialy by mohla vývoj energetické bilance zachránit ještě jinak. S odkazem na celkové skleníkové emise zemního plynu (který bude muset pohánět nové české elektrárny) odmítnout likvidaci všech uhelných elektráren a pár jich prostě zachovat. Stavbu jádra blokuje ÚOHS, plynové zdroje nestihneme postavit včas a nevíme, zda pro ně budeme mít dost plynu, dovoz nestačí, občasné zdroje (OZE), fungují menší část roku. Takže jestli nechceme mít tmu, nic jiného než dostatečná uhelná rezerva nám nezbývá. Teď ještě, aby si to uvědomila vláda.