Čerpací hromotluk musel po letech z vody

Výměna čerpadla probíhala na čerpací stanici 48, která chrání zakládání v lomu ČSA. Foto: wikipedia.org Karelj.

Jedno z největších plovoucích čerpadel, která se v těžebních společnostech Seve, Energy používají, po šesti letech dosloužilo a zaměstnanci úseku odvodnění ho vyměnili za nové.

Jedná se o zařízení typu KRTK151. které váží zhruba jeden a půl tuny a je včetně motoru vysoké dva metry. Umí vyčerpat až devadesát litrů za vteřinu do převíšení 100 metrů,“ informoval Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické. Výměna čerpadla probíhala na čerpací stanici 48, která chrání zakládání v lomu ČSA i hlavní čerpací stanici před důlními vodami.

Čtěte také:
Video: Obří náklaďáky jezdí samy
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Měli jsme značné problémy s jeho vyzvednutím na břeh. Bylo totiž velmi silně usazené v kalech, které se v jímce nahromadily za roky používání. Museli jsme nasadit těžkou techniku, abychom čerpadlo dostali na břeh,“ doplnil vedoucí.

Nové čerpadlo s vyšším výkonem dokáže čerpat až 100 litrů za vteřinu. Váží 750 kilogramů a měří zhruba 1,5 metru. „Tyto vlastnosti zaručí, že se zlepší i kvalita čerpání. Kvůli nižšímu ponoru se do jeho operačního prostoru dostane méně nečistot, které za normálních okolností zůstávají ve větší hloubce u dna jímky,“ dodal Sigmund s tím, že čerpání na stanici 48 bude jako doposud probíhat v automatizovaném režimu bez obsluhy.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech