Doba čtení:2 m, 13 s
Z chladné zimy měly radost teplárny. Ilustrační foto: United Energy

České domácnosti v uplynulé zimě spotřebovaly meziročně v průměru o 11 procent více tepla z tepláren. Typická čtyřčlenná rodina v zatepleném bytovém domě za něj zaplatí proti loňské zimě o 630 korun více.

Mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann uvedl, že důvodem bylo chladnější počasí než v minulých abnormálně teplých zimách. Z dlouhodobého hlediska byla ale podle něj zima průměrná.

Čtěte také:
Komořanská teplárna investuje čtvrt miliardy
United Energy dala miliony regionu

Tímto způsobem je potřeba se dívat i na náklady na topení, které se po předchozích velmi teplých zimách jen vrátily k dlouhodobému normálu a nejsou nijak extrémní,” uvedl Kaufmann. Dodal, že zatímco v minulé zimě bylo v Česku 26 mrazivých dnů s průměrnou denní teplotou pod nulou, v letošní zimě jich bylo 64.

Návrat k normálu ve spotřebě potvrzuje většina dodavatelů. „Teplotně byla letošní zima v rámci dlouhodobého průměru. Její loňský nástup byl ovlivněn babím létem, studenější leden byl vykompenzován teplejším únorem a březnem. Z uvedeného vyplývá, že žádná překvapení v podobě vysokých plateb za dodávky tepla našim klientům nehrozí,” uvedla mluvčí skupiny Veolia Energie Marcela Dvořáková. Firma dodává v Česku teplo do 325 tisíc domácností.

Z pohledu nákladů na teplo pro uživatele bytů v roce 2017 lze již nyní říci, že meziročně chladnější leden bude vykompenzován teplotně nadprůměrným březnem,” dodala Pražská teplárenská, která dodává v metropoli teplo asi 220 tisíc domácností.

Některé firmy tvrdí, že díky snížení cen tepla u nich mohou zaplatit lidé za teplo podobnou částku jako v minulých zimách, případně nepatrně více. „Domácnostem průměrné náklady nevzrostly, spíše klesly. Důvodem jsou nižší výsledné jednotkové ceny tepelné energie vyplývající z nižší ceny paliva. V našem případě zemního plynu a elektrické energie,” uvedl například Roman Macek, předseda představenstva společnosti Sateza, která zásobuje teplem domácnosti v několika městech a obcích na Šumperku a Jesenicku.

Podle dat Teplárenského sdružení si lidé mimo tepla meziročně připlatí i za jiné způsoby vytápění. U stejné domácnosti s elektrickým topením (přímotop, elektrokotel, akumulační kamna) odpovídá podle Kaufmanna vyšší spotřeba růstu platby proti předcházející zimě o 1150 korun, u atmosférického plynového kotle o 960 korun, u kotle na uhlí o 630 korun a u kotle na dřevo o 580 korun.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají. Jde o 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Členové sdružení dodávají teplo i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Mohlo by vás zajímat:
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Když se elektrárny kamarádily…
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník