České parní turbíny míří do Indonésie

Plzeňský podnik Doosan Škoda Power má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Produkuje a dodává turbíny s výkonem do 1200 MW. Ilustrační foto: wikipedia.org

Dvě padesátimegawattové parní turbíny včetně části ostatní technologie a příslušenství dodá plzeňská společnost Doosan Škoda Power pro jeden z nejmodernějších energetických provozů v Indonésii Palu 3. Dodávku plzeňská firma uskuteční v polovině příštího roku, na ni pak navážou montážní práce pod dohledem Doosan Škoda Power. První pára do turbín se očekává v roce 2023.

Parní turbíny z Plzně budou pracovat v seismicky aktivní oblasti, firma tak mohla využít své dosavadní zkušenosti z podobných projektů v Indonésii, Chile a Saúdské Arábii. „Elektrárna Palu 3 bude jedním z nejvyspělejších provozů v Indonésii. Za zdroj páry byly zvoleny cirkulační fluidní kotle, které jsou navrženy pro dosažení maximální účinnosti při spalování fosilních paliv, a výrazně tak přispívají ke snižování emisí oxidů dusíku a síry,” uvedl mluvčí společnosti Ondřej Činčura. Nové kotle budou osazeny v bloku se dvěma parními turbínami o výkonu 50 MW včetně příslušenství. Mimo vlastní dodávky turbín zajišťuje Doosan Škoda Power dodávku synchronního generátoru, olejového systému, řídicího systému a dalších zařízení včetně návrhu tvaru turbínové stolice a koordinaci projektu předmětné části.

Čtěte také:
Doosan dodá turbínu do elektrárny v Záhřebu
Drábová zpochybnila německou Energiewende

Od února letošního roku probíhají konstrukční a projekční práce. Navržený design parních turbín zahrnuje určité rezervy v možném navýšení výkonu až na 64,5 MW, které mohou zvýšit užitnou hodnotu technologie v budoucích letech,” uvedla manažerka projektu v Doosan Škoda Power Markéta Leitlová. Plzeňská společnost na projektu spolupracuje s koncernovou společností Doosan Heavy Industries & Construction Co., Ltd. Konečným uživatelem nového bloku bude indonéská státní energetická společnost PT Perusahaan Listrik Negara (Persero).

Plzeňský podnik má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Produkuje a dodává turbíny s výkonem do 1200 MW. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Firma s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín má roční tržby mezi šesti až osmi miliardami Kč.