Doosan dodá turbínu do elektrárny v Záhřebu

Do chorvatské elektrárny EL-TO Zagreb už plzeňské strojírny v roce 2006 dodaly podobnou turbínu. Foto: doosanskodapower.com

Plzeňský Doosan Škoda Power dodá do záhřebské paroplynové elektrárny turbosoustrojí o výkonu 37 megawattů. Půjde o turbínu, generátor a řídicí systém. Uvedl mediální zástupce firmy Ondřej Činčura. Hodnotu zakázky firma nezveřejnila.

Nový zdroj, který bude také vytápět chorvatskou metropoli Záhřeb, bude uvedený do provozu koncem roku 2021. Na financování projektu, jehož hodnota činí 123 milionů eur (více než 3,1 miliardy Kč), se podílí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) spolu s Evropskou investiční bankou (EIB).

Čtěte také:
Češi u elektřiny řeší hlavně cenu
Drábová zpochybnila německou Energiewende

Do chorvatské elektrárny EL-TO Zagreb už plzeňské strojírny v roce 2006 dodaly podobnou turbínu, která je v provozu dodnes. Novou parní turbínu Škoda si nyní vybrala společnost FATA, hlavní dodavatel projektu.

Teplo z turbíny je vedeno do regulovaného odběru a dvou ohříváků teplé vody. Procesní páru bude využívat průmysl, teplo z ohříváků bude dálkově vytápět Záhřeb,“ řekl inženýr projektu Václav Waldmann.

Plzeňský výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Od konce roku 2009 je členem jihokorejské skupiny Doosan. Vyrábí a dodává parní turbíny s výkonem od tří do 1200 MW. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Podnik s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín má roční tržby mezi šesti až osmi miliardami korun.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte