Doba čtení:1 m, 18 s
Včasné placení účtů za energie představuje problém pro téměř 14 procent domácností v Ústeckém kraji. Foto: iUHLI

České uhelné regiony dodávají teplo a elektřinu do dalších koutů země. Spousta místních lidí si ale zároveň nemůže dovolit platit účty za energie. Česko se však tomuto problému komplexně nevěnuje. Například v národním energeticko-klimatickém plánu je zmíněn spíše z „teoretického hlediska“.

Včasné placení účtů za energie představuje problém pro téměř 14 procent domácností v Ústeckém kraji. Již před dvěma lety na to upozornila studie Vysoké školy ekonomické (VŠE), která se zabývá fenoménem tzv. energetické chudoby. Hned druhým nejzasaženějším regionem je v tomto ohledu Moravskoslezský kraj, další z českých uhelných regionů. Od té doby však v Česku nevznikl žádný konkrétní plán, který by problém energetické chudoby řešil, napsal denik.cz.

Čtěte také:
Stovky tisíc Čechů trpí energetickou chudobou
Němci směřují k energetické závislosti

„Jako hlavní příčiny vzniku energetické chudoby se ukázaly neefektivní budovy a spotřebiče, nízké příjmy domácností, vysoké náklady na energie a speciální energetické potřeby uživatelů. Máme navíc i první výsledky základní analýzy,“ komentoval první výsledky studie Radek Tahal z VŠE.

Energetická chudoba zasahuje podle expertů především ekonomicky zaostalé oblasti, včetně těch uhelných, a dotýká se těch nejzranitelnějších – nezaměstnaných lidí, nízko-příjmových rodin a seniorů.

České uhelné regiony se musí vypořádat nejen s energetickou chudobou, ale také s odstavováním uhelných dolů a elektráren. Zatímco náklady spojené s dekarbonizací by měly z velké míry pokrýt dotace z evropských fondů – konkrétně z Modernizačního fondu a Fondu spravedlivé transformace – financování boje proti energetické chudobě zatím zůstává otázkou.