Česko by se k uhlí mohlo vrátit

Doba čtení:1 m, 24 s

Ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor. Foto: iUHLI.cz

Z hlediska energetické bezpečnosti se může stát, že uhlí bude jediná komodita, kterou Česko bude mít a budeme se k ní muset znovu přiklonit. To ale dnes nedokáže nikdo odhadnout. Serveru iUHLI.cz to řekl ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor. Celý rozhovor přineseme v pondělí.

„Zásoby uhlí máme, bral bych to jako krizové řešení. Nemluvím jenom o Armádě (lomu ČSA), jsou zde i další lokality, které má Česko k dispozici. Plyn je vždy rychlejší. Je ale velmi drahý, a Česko je při nadměrném využití plynu energeticky a politicky vydíratelné. To už jsme si zkusili,“ dodal Sochor.

Čtěte také: Přiblížila tripartita plné prolomení limitů?

Určitá míra rizika je dnes podle něj u jádra. „V případě, že by se nepovedlo prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany a současně zahájit přípravné práce na nové bloky – pátý v Dukovanech a třetí v Temelíně – pak se dostaneme do časového skluzu a je riziko, že pro energetiku a teplárenský sektor bude po roce 2025 nedostatek uhlí,“ dodal Sochor.

S ředitelem Odboru hornictví na MPO jsme mluvili především o otázce zachování či prolomení limitů. „Limity existují od roku 1991 a myslím si, že kdyby stávající vlastníci Severní energetické přišli za vládou s tím, že mají souhlasy všech zúčastněných, tak by vláda limity bezesporu zrušila. Nebyl by důvod je držet. Neberu teď v úvahu závazky, které vyplývají například ze Státní energetické koncepce,“ řekl Sochor.

Mohlo by vás zajímat:
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020
Prolomit limity za pět let znamená problém
Zrušení limitů by byl jen první krok