Doba čtení:1 m, 28 s
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odmítá, aby Evropa, která je nejmenším emitentem CO2, drasticky zasahovala do své hospodářské struktury a průmyslu, zatím co ostatní kontinenty, zejména Afrika, ale i velmoci typu Číny, emise dále navyšují. Foto: vlada.cz

Jestli se má Česko přidat k řešení problémů s klimatem, bude na to chtít více peněz z Evropy. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že Česko žádá kompenzace ve výši 25 miliard eur (téměř 640 miliard korun). Právě s takovým přístupem pojede premiér Andrej Babiš na summit Evropské unie.

„Některé země budou muset drasticky sáhnout do svého energetického mixu a změnit strukturu průmyslu. To budeme muset udělat, protože jsme druhou nejprůmyslověji orientovanou zemí v Evropě. Bude nás to stát podobně jako Polsko obrovské náklady,“ uvedl pro Český rozhlas Havlíček s tím, že tyto země by měly mít adekvátní kompenzaci. „V tuto chvíli my říkáme 25 miliard eur,“ dodal.

Čtěte také:
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem
BIS varovala Babiše před Rosatomem

 „Nemůžeme se smířit s tím, že Evropa, která je nejmenším emitentem CO2, bude drasticky zasahovat do své hospodářské struktury, průmyslu, zatím co ostatní kontinenty, zejména Afrika, ale i velmoci typu Číny, toto navyšují,“ vysvětlil ministr.

Evropský parlament je čím dál zelenější a snaží se ukázat na to, že jádro není udržitelným zdrojem, upozornil rovněž Havlíček. Podle něj by česká vláda neměla nic proti takzvané čisté Evropě, druhá věc ale je, jestli to jsou všechny státy schopné zvládnout. „Je ještě potřeba rozlišovat celkovou takzvanou čistou Evropu ve smyslu uhlíková neutralita EU, a potom uhlíková neutralita jednotlivých zemí,“ vysvětlil Havlíček.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna