Tuzemská energetika je čtvrtým největším čistým vývozcem elektrické energie v EU. O toto postavení však může v nadcházejících letech rychle přijít.
S uzavíráním uhelných elektráren, které se už nevyplatí modernizovat, bude klesat exportní kapacita tuzemské energetiky. Dosavadní čistý vývoz postupně klesne k nule, varuje studie, kterou zadala Hospodářská komora. Za jistých okolností by se Česko dokonce mohlo stát závislé na dovozu elektřiny, napsal server E15.cz.
Čtěte také:
Expert ČSSD: Poslanci energetice nerozumí
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře
Z trhu do roku 2025 zmizí necelé čtyři tisíce megawattů uhelných elektráren.To by soběstačnost Česka ohrozit nemělo.Spotřeba má v příštích sedmi letech vzrůst o zhruba tři procenta a výrazně by se nemělo měnit ani maximální okamžité zatížení soustavy. Podle analýzy provozovatele přenosové sítě ČEPS by elektrárny nedokázaly pokrýt spotřebu jen třicet hodin v roce. S tím by se měl bez potíží vyrovnat dovoz.
Zvrátit pohled na situaci však může jedna neznámá.„Nemáme jistotu, že po roce 2025 budeme moci provozovat jadernou elektrárnu Dukovany,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.Obdobně varovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Dukovany by mohly vyrábět ještě třicet let, ale v Evropě sílí trend uzavírat bloky po čtyřiceti letech provozu. To u Dukovan nastane v letech 2025 až 2027. Pokud by ze soustavy vypadly, Česko by se bez dovozu elektřiny neobešlo.
„Dovoz není bezpečnou alternativou. Měli bychom ale být schopni využívat příležitosti pro dovoz levné elektřiny z německých obnovitelných zdrojů,“ uvedl Dlouhý. Podobně smýšlí finanční ředitel ČEZ Martin Novák: „Propojení trhů v regionu je správné. Izolovat se nad rámec technické nutnosti není cesta správným směrem.“
Založit energetiku na částečném dovozu ovšem předpokládá, že v okolních zemích vždy bude dostatek výkonu. To ale neplatí podle výpočtů evropské asociace provozovatelů přenosových sítí Entso-E. V roce 2025 bude v regionu, chybět pět tisíc megawattů čili pět bloků elektrárny Temelín.
Německo i Polsko už proto vytvořily speciální trh se záložními kapacitami. Elektrárenským společnostem budou platit za to, že udrží při životě elektrárny, které nebudou běžně vyrábět, ale v nouzi je bude možné rychle spustit.Pak by však okolní země neměly dost výkonu, aby ještě zásobovaly Česko.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly