ČEZ chystá odklon od uhlí

ČEZ by se měl v příštích letech podílet na výstavbě nových jaderných bloků v Temelíně i Dukovanech. Půjde o investici za stovky miliard korun. Foto: ČEZ

Polostátní energetický gigant, společnost ČEZ plánuje odklon od využívání uhlí. Bude se více zaměřovat na jádro a obnovitelné zdroje. Otázkou zůstává, jestli staré uhelné kotle odstaví z provozu, nebo některé z nich prodá.

Většinu starých hnědouhelných bloků odstavíme do konce roku 2025 z provozu, slibuje vedení Skupiny ČEZ. Konkrétní čísla zveřejnilo v nové prezentaci určené pro investory do firemních akcií a dluhopisů. Ještě loni ČEZ provozoval staré hnědouhelné elektrárny o výkonu 3400 megawattů. V roce 2020 jich má zůstat jen necelá polovina a o pět let později pouhých 600 megawattů, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Schneider: Jaderný druh zaniká
Češi jaderné reaktory asi stavět nebudou

Odstavení se bude týkat neobnovených bloků Elektráren Prunéřov a Ledvice, části Elektrárny Mělník a zřejmě také největší uhelné Elektrárny v Počeradech. V jejím případě je ve hře i prodej na základě opce uzavřené před čtyřmi lety s Vršanskou uhelnou finančníka Pavla Tykače.

ČEZ již před čtyřmi lety prodal Elektrárnu Chvaletice společnosti Severní energetická Pavla Tykače a Jana Dienstla, před necelým rokem převedl starobylou Elektrárnu Tisová v Karlovarském kraji do vlastnictví Sokolovské uhelné.

V provozu naopak zůstane 2210 megawattů výkonu obnovených uhelných bloků v Ústeckém kraji. „Dlouhodobě je v Česku uhlí pro obnovené Elektrárny v Tušimicích a Prunéřově a nový blok v Ledvicích. Pak již zbývá jen uhlí pro teplárenské provozy, což je oněch zmíněných 600 megawattů,” uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Odklon od uhlí je tažen vyčerpáváním ložisek v rámci těžebních limitů v severních Čechách, zpřísňováním ekologických limitů i rostoucími náklady na nákup emisních povolenek. Pokles má být kompenzován nárůstem aktivit v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V posledním roce ČEZ „rozjel” ve velkém stylu nákup větrných farem na území Německa, získal též projekty na stavbu větrníků ve Francii. Vedle elektráren na pevné zemi se ČEZ poohlíží i po projektech umístěných na moři.

Zcela opačnou strategii zvolil konkurenční Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským. Ten v minulém týdnu oznámil nákup 750megawattové černouhelné elektrárny Mehrum u Hannoveru.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu