Doba čtení:2 m, 26 s
Jaderná elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Foto: FB JE Dukovany

Do Jaderné elektrárny Dukovany letos firma ČEZ investuje dvě miliardy korun, do Temelína ještě o půl miliardy víc. Obnova se bude týkat částí výrobních zařízení i administrativních budov.

Modernizace Dukovan stála podle firmy ČEZ v posledních deseti letech 20 miliard korun. Letošní investice do jaderných elektráren Dukovany a Temelín budou v součtu okolo 4,5 miliardy korun. „Rádi bychom potvrdili to, co jsme vyhlásili někdy před rokem. Chceme směřovat k dlouhodobému provozu, ideálně 60 let v případě Dukovan,“ řekl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Čtyři dukovanské bloky byly zprovozněny v letech 1985 až 1987, původní projekty počítaly s jejich třicetiletou životností.

Kromě investic do technologií letos ČEZ v Dukovanech dá například také 50 milionů korun za modernizaci trenažéru, na němž trénují i operátoři. Podle Havlína jde o věrnou repliku blokové dozorny. „Tak, jak děláme úpravy na reálném bloku, musíme udělat úpravy i na tom simulátoru,“ řekl.

ČEZ v Dukovanech rovněž rozšiřuje parkoviště a staví nové administrativní zázemí. První budovu za 92 milionů dokončí letos. Druhá budova asi za 350 milionů korun má přibýt v roce 2023. Tyto investice podle Havlína souvisí s nárůstem počtu pracovníků i s tím, že provoz některých původních objektů není ekonomický. V posledních pěti letech podle firmy stoupl počet zaměstnanců ČEZ v Dukovanech o 250 na nynějších 1430.

Čtěte také:
Německá ministryně půjde i proti českému jádru
Brabec si zahrává s plynovou bombou

V Temelíně letos ČEZ investuje 2,5 miliardy korun, asi o třetinu víc než loni. Posílí bezpečnost, zefektivní výrobu. Temelín vymění i separátory I. bloku, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. ČEZ chystá 198 investičních akcí, většinu na dvě dvouměsíční plánované odstávky, kdy vymění palivo: I. blok odstaví tento pátek, II. blok začátkem července.

Temelín dá stovky milionů do věcí spjatých s životním prostředím. Nejvýznamnější bude výměna separátorů na prvním bloku při jarní odstávce. Loni vyměnili energetici separátory na druhém bloku, ročně se tak ušetří téměř 30.000 tun oxidu uhličitého. „Od spuštění Temelína v roce 2000 jsme zvýšili jeho výkon o více než 200 megawattů elektrických, což odpovídá velkému uhelnému bloku a roční úspoře kolem milionu tun oxidu uhličitého,“ uvedl Zronek.

Energetici také dál zlepší provoz turbíny, jejíž spolehlivost by měla v budoucnu stoupnout z loňských 98,5 procenta na víc než 99 procent. Pomoci by měl takzvaný hltič vibrací na turbínách obou bloků.

Jaderná elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. V provozu teď jsou tři bloky. Plánovaná odstávka čtvrtého bloku zahájená 12. února by měla skončit příští týden.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 4,3 TWh. Od začátku provozu investoval ČEZ do modernizace Temelína 22,5 miliardy korun.