
Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulze nepovažuje jadernou energii za jednu z cest pro nízkouhlíkovou výrobu energie. Chce bránit ve využívání jaderné energetiky i mimo Německo.
„Jaderná energie nadále představuje rizika, která vyžadují další rozhodná opatření – v Německu, v Evropě i po celém světě. Naše práce neskončí německým jaderným odklonem na konci roku 2022,“ citoval server oenergetice.cz ministryni, podle níž jaderná energie není ani bezpečná, ani čistá. Budoucnost je prý v oblasti obnovitelné energie.
Čtěte také:
Hamáček: Přechod na plyn je slepá ulička
Brabec si zahrává s plynovou bombou
Podle Schulzové zahrnuje dokončení vyřazování jaderné energetiky v Německu uzavření závodu na zpracování uranu v Gronau a továrny na zpracování palivových článků v Lingen. Německá ministryně chce ale bojovat i proti jaderným elektrárnám v zahraničí.
„Respektuji zásadu národní energetické suverenity. Jsem však velmi znepokojena stále pokročilejším stářím evropských jaderných elektráren. K řešení stárnoucích zařízení lze přijmout pouze provizorní opatření. Komplexní řešení nejsou k dispozici, proto se německá vláda staví proti prodlužování životnosti,“ řekla Schulzová, podle níž budou „velmi pečlivě a kriticky monitorovány“ zejména elektrárny poblíž německých hranic.
Schulzová má i spojenkyně, konkrétně rakouskou ministryni životního prostředí Leonore Gewesslerovou a belgickou ministryni životního prostředí Tinne van der Straetenovou, které se připojily ke svému německému protějšku ve zprávě zveřejněné na Twitteru. V ní tyto tři představitelky společně odsuzují jadernou energetiku jako nebezpečnou, pomalou a drahou technologii ohrožující zdraví a životní prostředí a dosažení klimatických cílů.