Doba čtení:1 m, 29 s
Nová pravidla platí pro celou skupinu Raiffeisen Bank International (RBI), včetně všech dceřiných společností v regionu střední a východní Evropy a Ruska. Foto: wikipedia.org

Raiffeisen Bank oznámila, že zahajuje odklon od uhlí. Do konce roku 2030 chce banka snížit financování uhlí na nulu. Stávající zákazníci, kteří stále vydělávají peníze prostřednictvím uhlí, musí do konce roku 2021 předložit plán, jak by měl probíhat přechod na ekologičtější formy energie. Nové obchody v této oblasti už banka uzavírat nebude.

„Chceme ukončit obchod se společnostmi, které vydělávají více než 25 procent na uhlí,“ řekl serveru msn.com člen správní rady banky Peter Lennkh. S okamžitou platností již nadále nebudou financovány nové uhelné elektrárny nebo doly.

Čtěte také:
Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Lennkh odhaduje, že pokud jde o postupné ukončování financování uhelného sektoru, bude to největší výzva pro dceřiné společnosti v České republice a Rusku. Lennkh si je dobře vědom, že téma energetické bezpečnosti hraje ve východní Evropě nadále důležitou roli a že mnoho zemí bude na uhlí závislých ještě delší dobu. Banka se však nechce odchýlit od svých pokynů.

Nová pravidla platí pro celou skupinu Raiffeisen Bank International (RBI), včetně všech dceřiných společností v regionu střední a východní Evropy a Ruska. Banka pracuje na nové uhelné politice od začátku roku 2020 a o nových pokynech bylo nyní rozhodnuto v představenstvu.

Na konci roku 2020 činil uhelný obchod RBI podle vlastních informací 1,4 miliardy EUR, což odpovídá přibližně 0,65 procenta celkového objemu obchodování banky, který zahrnuje všechny podnikové, soukromé a finanční půjčky i závazky ze záruk.

Nedávno oznámila strategii postupného vyřazování uhlí také Erste Group. Ta poskytuje svým stávajícím zákazníkům více času na plán odchodu než RBI, konkrétně do roku 2023.