Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy

Pro Pákistán je uhlí klíčovým energetickým zdrojem. Foto: pixabay.com

Pákistán musí řešit energetickou krizi. Vsadil proto na levné uhlí v poušti Thar. Otevřela se tím šance i pro ženy, které mohou vykonávat řidičskou profesi.

V prašném jižním regionu sousedícím s Indií písečné duny pokrývají odhadované zásoby uhlí ve výši 175 miliard tun. Žluté dampry se tak kolem největšího otevřeného pákového dolu v Pákistánu rojí jako včely. A za jejich volanty najdete i ženy, uvedl server mining.com.

Čtěte také:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Na začátku jsem byla trochu nervózní, ale teď už je pro mne řízení dampru úplně normální,“ řekla matka tří dětí Gulaban, oblečená v růžovém sárí, tradiční látce nošené hindskými ženami po celé jižní Asii.

Gulaban, která patří mezi třicet žen, které jsou vyškoleny jako řidičky kamionů firmy Sindh Engro Carbon Mining Company (SECMC), doufá, že tato pracovní místa můžou pomoci i ostatním ženám, které jinak nemají na zaměstnání dobré vyhlídky. Je inspirací pro své kamarádky.

„Pokud Gulaban může řídit sklápěč, pak proč ne my? Všechno, co musíme udělat, je naučit se řídit tak rychle, jako ona,“ řekla devětadvacetiletá Ramu, matka šesti, stojící vedle nákladního vozu o objemu 40 tun. Řidičky mohou vydělat měsíčně až 40 000 rupií (380 dolarů). Ženy usilující o tato pracovní místa překonávají kulturní bariéry ve společnosti, kde jsou ženy omezeny především na práci na polích, úklid a vaření pro rodinu. Změnila se také pozice pákistánského uhlí. Až donedávna byli energetici přesvědčeni, že pákistánské nekvalitní uhlí nemůže být používáno v elektrárnách.

Tento názor se začal měnit s novými technologiemi a čínskými investicemi v rámci ekonomického koridoru Číny a Pákistánu (CPEC).  Nyní je uhlí spolu se zemním plynem jádrem energetických plánů Pákistánu.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo