ČEZ dá půl miliardy za ekologizaci elektrárny

skawina elektrárna čez foto čez_compressed

Elektrárna Skawina splňuje již dnes všechny ekologické normy emisí, které mají být závazné po roce 2020-2021, kromě emisí NOx. Foto: ČEZ

Společnost ČEZ Polska vyhlásila tendr na dodavatele ekologických zařízení pro uhelnou elektrárnu ve městě Skawina. Za ekologizaci zdroje zaplatí až půl miliardy korun.

Investice by měla být realizována už do poloviny roku 2020. Snížení spalin v ovzduší má docílit instalace nového filtru a kotlů. Podle ČEZ chybí elektrárně ke splnění požadavků Evropské komise jen omezení emisí oxidů dusíku.

Čtěte také:
Dukovany vyrobily nejméně elektřiny od roku 1988
Babišovi lidé chtěli odvolat vedení ČEZ

Elektrárna Skawina splňuje již dnes všechny ekologické normy emisí, které mají být závazné po roce 2020-2021, kromě emisí NOx. Z toho důvodu vyhlásil ČEZ tendr na dodávku zařízení na klíč pro denitrifikaci spalin. Výše investice se předpokládá kolem půl miliardy korun,“ uvedla pro Euro.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Česká polostátní firma investuje také v tuzemsku. „V rámci uhelného portfolia ČEZ provozovaného v České republice se v letošním roce předpokládají investice v řádu zhruba miliardy korun do dalšího snižování emisí znečišťujících látek. Jedná se zejména o probíhající investice do výstavby nové odsiřovací jednotky v teplárně Energotrans, výstavby plynové kotelny a přípravy projektu DeNOx a DeSOx v teplárně Trmice,“ řekla Půlpánová.

Celkově v příštích pěti letech se předpokládají investice do dalších ekologizačních opatření v objemu zhruba tří miliard korun. Z velké části jde o dodržování závazků vůči Evropské unii.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Goliáš, který se ovládá jednou rukou
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček