Doba čtení:1 m, 40 s
ČEZ Energo provozuje v Česku 127 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem přes 106 megawattů. Ilustrační foto: cezenergo.cz

Společnost ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO vybudovala v Příboru na Novojičínsku novou kogenerační jednotku za 15 milionů korun. Má elektrický výkon 600 kilowattů, což je o 340 kilowattů více, než měla dosavadní 20 let stará jednotka. Ve městě, v němž se loni firma dohodla na dodávkách tepla na dalších 15 let, to přinese dlouhodobou stabilizaci cen. Uvedl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Příbor má přibližně 8500 obyvatel.

Kogenerační jednotky jsou vlastně minielektrárnami a miniteplárnami, kde se společně vyrábí elektřina i teplo. U některých klasických elektráren, které nejsou připojeny k teplárenské síti, uniká část tepla bez užitku do okolí. Kogenerační jednotka naopak toto teplo využívá, čímž se její účinnost přeměny energie dostává nad 90 procent,“ uvedl Sobol.

Čtěte také:
ČEZ ukáže plán odcházení od uhlí
ČEZ: Nejvýhodnější je Počerady prodat Tykačovi

Nová kogenerační jednotka je v Příboru takzvaně vnořená do kotelny, což minimalizuje její hlučnost pro okolí. Součástí investice byla také úprava technologických rozvodů a větrání prostoru kotelny a instalace trafostanice a rozvodny vysokého napětí.

Ke stávající akumulační nádrži o objemu 30 metrů krychlových jsme navíc přidali další nádrž o objemu deset metrů krychlových. Kotle budou díky tomu v provozu méně hodin v roce, což zvýší jejich životnost,“ uvedl generální ředitel ČEZ Energo David Bauer.

ČEZ Energo provozuje v Česku 127 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem přes 106 megawattů.

ČEZ ESCO (Energy Service Company) zajišťuje formám, obcím i institucím všech velikostí dodávky komodit, energetické audity i externí dodávky tepla a elektřiny, ale také výstavbu kogeneračních jednotek nebo instalaci fotovoltaických elektráren. Do skupiny patří firmy AirPlus, AZ Klima, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ Energo, ČEZ LDS, ČEZ Solární, Easy Power, Energocentrum Vítkovice, ENESA, EVČ, Hormen, KART a ČEZ Slovensko.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte