ČEZ hrozí Bulharům arbitráží

Doba čtení:1 m, 13 s

Foto: pixabay.com

Energetická skupina ČEZ oficiálně oznámila bulharské vládě svůj záměr vést mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. ČEZ si nárokuje stovky milionů eur, napsal server IHNED.cz.

Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které prý poškozují podnikání společností ČEZ v Bulharsku a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na tamním energetickém trhu. „Nebude-li možné dosáhnout smírného řešení, jsme připraveni chránit naše investice i prostřednictvím arbitráže,“ uvedl ředitel divize zahraničí společnosti ČEZ Tomáš Pleskač.

ČEZ má stejně jako další česká společnost Energo-Pro dlouhodobé problémy s bulharskými úřady od roku 2013, hrozilo jim mimo jiné odebrání licence. Například letos v červnu vyměřil antimonopolní úřad v Bulharsku ČEZ pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu ve výši 7,8 milionu korun.

Čtěte také:
ČEZ zastaví provoz elektrárny v Bulharsku
ČEZ bude v Bulharsku platit pokutu

ČEZ bulharské vládě odeslal takzvanou Notice of Dispute, která je prvním formálním krokem k zahájení mezinárodní investiční arbitráže podle dohody mezi ČR a Bulharskem o podpoře a vzájemné ochraně investic i podle smlouvy o Energetické chartě.

Už na začátku roku zastavila společnost provoz své uhelné elektrárny ve Varně. Bulharsko totiž nezískalo od Evropské unie povolení pro krátkodobý provoz elektrárny, o které usilovalo, i když zařízení nesplňovalo evropské ekologické limity.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZ reaguje na výpady analytika Šnobra
ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 16,6 miliardy

Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům