ČEZ má v Bulharsku 5 zájemců

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Ilustrační Foto: ČEZ

Energetická firma ČEZ zařadila do užšího seznamu zájemců o koupi svého majetku v Bulharsku pět uchazečů. O prodeji chce rozhodnout do konce roku.

Pokud by se jí nepodařilo zajistit správnou cenu, může prodej zrušit. Řekl to místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Jména zájemců neupřesnil, pouze uvedl, že mají zkušenosti s energetickým sektorem na Balkáně. Podle serveru E15.cz vybere ČEZ ze zájemců jednoho, s nímž bude jednat exkluzivně.

Čtěte také:
Schneider: Jaderný druh zaniká
Češi jaderné reaktory asi stavět nebudou

ČEZ by mohl prodat majetek, který zahrnuje distributora elektřiny, uhelnou elektrárnu a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako balíček, nebo po částech, uvedl Pleskač. Tři zájemci podle něj chtějí celý majetek, jeden pouze uhelnou elektrárnu ve Varně a další vše bez elektrárny.

Bulharská a česká média nedávno uvedla, že ČEZ není spokojen s cenovými nabídkami na svůj majetek v Bulharsku. Pleskač uvedl, že ČEZ pokračuje se zájemci v jednání o ceně i o dalších podmínkách. Serveru E15.cz Pleskač řekl, že ČEZ zřejmě do měsíce vybere jednoho uchazeče, který získá na jednání o prodeji exkluzivitu.

Pleskač dodal, že po prodeji majetku v Bulharsku nemá firma plány na prodej majetku v Rumunsku nebo Turecku. Pokud by se ale objevila dobrá nabídka, bude o ní uvažovat.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Na bulharský trh vstoupil v roce 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země.

Firma se rozhodla odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce nadále soustředit na Česko a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v oblastech jako Německo a Francie, kde je více příležitostí. Loni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu