ČEZ nabídl miliardářům elektrárnu, odmítli

Foto: ČEZ

Elektrárnu Tisová nabídl ČEZ majitelům Sokolovské uhelné, aby urovnal letité spory. Foto: ČEZ

Elektrárna Tisová v hodnotě stovek milionů či spíše miliard korun – natolik si v polostátním ČEZu cení urovnání letitých sporů se Sokolovskou uhelnou (SUAS), za kterou stojí miliardáři František Štěpánek a Jan Rokos. Válečná sekera však zřejmě hned tak zakopána nebude, majitelé SUAS prý nabídku od polostátního gigantu odmítli.

ČEZ zkusil vyřešit spory jednou provždy, nabídl SUAS elektrárnu Tisová, ale Štěpánek to odmítl,” uvedl pro server iUHLI.cz zdroj obeznámený s děním. Důvody odmítnutí nabídky a její celkovou hodnotu lze pouze odhadovat. „Dosavadní dlouhodobá jednání se Sokolovskou uhelnou k žádnému zásadnímu posunu nepokročila a tak v tuto chvíli nelze tuto záležitost blíže komentovat,” odpověděl na dotazy iUHLI.cz tiskový mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Vyjádření SUAS se ani přes urgence nepodařilo získat.

ČEZ a SUAS jsou již roky ve sporu

Obě firmy spolu vedou letité spory. Jedním z nich je boj o cenu uhlí. Před několika lety například odmítli Štěpánek s Rokosem akceptovat ceny, jež jim ČEZ platil za uhlí právě pro svou elektrárnu Tisová.

Čtěte také:
Ve sporu s ČEZ vítězí těžaři, jde o stamiliony
Sokolovská uhelná obrátila a peníze na sport pošle

Ty se totiž dle dohody odvíjely od cen elektřiny, které šly po nástupu krize prudce dolů. Těžaři požadovali změnu vzorce pro výpočet ceny, ale ČEZ trval na původním. Pouze v roce 2011 dočasně ustoupil.

Pro SUAS jsou dodávky pro elektrárnu Tisová naprosto klíčové. Elektrárna totiž stojí přímo na jejím velkolomu a uhlí tak není třeba přepravovat do jiných lokalit. Těžaři si proto stěžovali na cenový nátlak a na to, že ČEZ zneužívá svého postavení na trhu. Finanční úřad jim dal v roce 2015 za pravdu a ČEZ musel zaplatit pokutu ve výši 150 milionů korun. Vyměřil ji specializovaný finanční úřad kvůli tomu, že ČEZ platí SUAS příliš málo a zneužívá svou sílu k cenovému diktátu.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí