ČEZ omlazuje stavy

Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho zhruba 20 tisíc v Česku. Foto: wikipedia.org VítVít

Skupina ČEZ postupně chystá generační obměnu zaměstnanců. Do mateřské firmy ČEZ a.s. a jejích dceřiných společností loni v Česku nastoupilo 1312 nových pracovníků, meziročně tak stoupl podíl mladých lidí do 30 let a žen.

Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho zhruba 20 tisícv Česku. V roce 2017 bylo nových zaměstnanců 1626, v roce 2016 pak 1391. Lidé ale firmu také opouští. Průměrný věk zaměstnance ve společnosti ČEZ ke konci loňského roku činil 44,9 let.

Čtěte také:
Rosatom je hrozba, varuje generál
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Za rok 2018 opustilo některou z firem skupiny ČEZ 1041 pracovníků. Téměř třetinu odchodů tvořily odchody do důchodu nebo skončení pracovního poměru na dobu určitou. Část odchodů tvořili též pracovníci, kteří měnili svého zaměstnavatele v rámci skupiny ČEZ,” uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Téměř třetina nově příchozích podle ní v loňském roce připadla na společnost ČEZ Prodej, která loni významně posilovala zákaznická a call centra. Zhruba 27 procent nastoupilo do mateřské společnosti ČEZ, a.s., z toho přes dvě třetiny směřovaly do jaderných a klasických elektráren. Čtvrtinu z celkového počtu pak tvořily nástupy do oblasti distribuce. Významná část nově příchozích byla přijata v rámci přirozené obměny personálu, do roku 2025 dosáhnou v rámci ČEZ důchodového věku stovky zaměstnanců, podotkla mluvčí.

Generační obměna našich technických pracovníků v následujících letech představuje výzvu, k níž přistupujeme velmi zodpovědně. Nábor a zaškolení nových kolegů s dostatečným předstihem je základem pro její úspěšné zvládnutí,” uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš. Například výcvik jaderných operátorů podle firmy trvá přes dva roky, náročná kritéria pro výběr na tuto pozici přitom splní jen jeden člověk z deseti. Jaderná elektrárna Temelín plánuje letos nabrat zhruba stovku lidí, asi 120 zaměstnanců se chystá přijmout také Jaderná elektrárna Dukovany.

Horáková doplnila, že skupině se v loňském roce podařilo přilákat více mladých lidí do 30 let – jejich podíl meziročně stoupl ze 41 na 44 procent všech nových zaměstnanců. „Loni rovněž vzrostl podíl nově přijatých žen, které tvořily 42,8 procenta všech příchozích. Celkový podíl žen zaměstnaných v ČEZ a jejích dceřiných společnostech se v roce 2018 zvýšil o necelý procentní bod na 25,3 procenta,” dodala členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková, která je za personalistiku ve firmě zodpovědná.

Odbory společnosti ČEZ, a.s., do které patří například zaměstnanci jaderných elektráren, se na konci ledna po několikaměsíčním jednání dohodly s vedením firmy na růstu mezd pro letošní rok. Dohoda počítá s růstem mezd o šest procent s výjimkou části zaměstnanců se smluvní mzdou, kteří si polepší o 3,7 procenta. Vyjednávání o mzdách v ČEZ na konci loňského roku doprovázela série protestů.

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro loni v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63805 korun. Podle dat Českého statistického úřadu činila v třetím čtvrtletí roku 2018 průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43260 korun. Průměrná hrubá mzda v ČR celkem se pak v loňském třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31516 korun.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo