ČEZ prodal vodní elektrárnu v Turecku

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

ČEZ prodal vodní elektrárnu Akocak na severovýchodě Turecka za zhruba dvě miliardy korun. Elektrárnu o výkonu 80,1 megawattu koupila místní energetická společnost Çanakçı HES Elektrik Üretim Anonim Şirketi, napsal server IHNED.cz.

„Využili jsme výhodné příležitosti na trhu, prodejní cena je pro nás velmi příznivá,“ řekl Martin Pacovský, toho času hlavní manažer skupiny v Turecku.

ČEZ se tak zbavil druhé největší z osmi vodních elektráren, které v Turecku vlastní. Největší vodní elektrárna Uluabat na severozápadě Turecka má výkon necelých sto megawatt. Skupina také drží větrnou elektrárnu a obří paroplynový zdroj Egemer o výkonu 900 megawatt na jihovýchodě země.

Využili jsme výhodné příležitosti na trhu, prodejní cena je pro nás velmi příznivá

Čtěte také: Turci sází ve velkém na uhlí

Výhodou pro ČEZ je, že turecký energetický trh není tolik regulovaný jako trhy Evropské unie. Cenu elektřiny tak například nekřiví masivní dotace obnovitelných zdrojů, což umožňuje skupině dodávat elektřinu na místní trh za výrazně vyšší cenu než například v Německu, kam primárně směřuje energie vyrobená v tuzemsku. Tureckou vysokou cenu elektřiny také nejvýrazněji ovlivňují plynové zdroje.

Mohlo by vás zajímat:
Beneš: ČEZ bude do 35 let bez emisí