Doba čtení:3 m, 58 s
ČEZ je největší česká energetická firma. Loni jí meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Foto: ČEZ

Energetická skupina ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v Česku. Australské firmě European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, půjčí dva miliony eur (51,2 milionu korun) a do konce roku se rozhodne, zda do EMH vstoupí. Na briefingu to včera řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle analytiků oslovených ČTK je těžba lithia zpolitizovaná. Lithium, používané pro výrobu autobaterií, bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Lithium se používá mimo jiné pro výrobu baterií do elektromobilů i skla či keramiky. Kvůli očekávanému růstu počtu elektromobilů odhadují odborníci, že poptávka po tomto kovu v příštích letech poroste. Podle Havlíčka chce ČEZ prověřit možnosti těžby u Cínovce v Krušných horách. „Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne,“ řekl. Do průzkumu se podle něj zapojí těžařská firma Severočeské doly, dceřiná společnost ČEZ.

Čtěte také:
Nárůst OZE může vyčerpat vzácné kovy
Ujel nám lithiový vlak?

V minulosti vláda uvažovala o tom, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo. Nyní firmě ČEZ půjčí peníze. „Máme zajištěnu konvertibilní půjčku a na konci roku se můžeme rozhodnout, jestli si ji necháme vyplatit s úroky, nebo jestli ji přeměníme na akcie. A vedle toho máme dohodu, že pokud nám to bude dávat smysl, chtěli bychom navýšit kapitál do majoritního podílu,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Potenciální partnerství s ČEZ dokládá závazek EMH plně rozvíjet projekt Cínovec ve spojení s českým průmyslem s cílem, využít jej pro zapojení českého státu do bateriového a elektromobilního průmyslu,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel EMH Keith Coughlan.

Skupina Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy, která má v EMH menšinový podíl, hodnotí kroky ČEZ kladně. Těžba by měla podle skupiny začít nejpozději během několika let. „Aby byl projekt těžby a následného zpracování lithia na českém území rentabilní, je třeba projekt zrealizovat v horizontu přibližně tří až maximálně pěti let,“ sdělila KGI v tiskové zprávě. KGI se dříve neúspěšně snažila odkoupit dceřinou firmu EMH Geomet, která má licenci na těžbu lithia u Cínovce. EMH však tehdy označila nabídku KGI za nedůvěryhodnou.

Půjčka pro EMH je podle analytiků politicky motivovaný tah. „Angažmá ČEZ je třeba primárně chápat tak, že stát si jeho prostřednictvím snaží udržet kontrolu nad potenciální těžbou lithia. Z celé záležitosti se před volbami v roce 2017 stalo politikum. Současná vláda premiéra Babiše (ANO) nechce riskovat, aby veřejnost získala dojem, že potenciál cínoveckého lithia promrhává. Nebo že případnou těžbu přepouští zahraničním či zcela soukromým subjektům,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Dolínek: Těžba lithia by měla být ošetřena speciálním zákonem.

„Je to zajímavý krok, ale nic to nemění na tom, že se bohužel kvůli nesmyslné politizaci ze strany ANO a komunistů zbytečně zaspalo. Australská firma EMH má stále přednostní právo k případné těžbě. Pokud se dalšími průzkumy ověří, ze se těžba lithia v ČR vyplatí, muže být kapitálový vstup ČEZu do EMH cestou, jak by český stát mohl na případné těžbě v budoucnu alespoň z části profitovat. To je ale v tuto chvíli nejisté. Navíc se potvrzuje, že bez nějaké formy komunikace a spolupráce s Australany se k tomu ČR dostat nikdy nemůže. To bylo ostatně i cílem memoranda o porozumění, které podepsal bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. V každém případě jsem přesvědčen, že těžba lithia by měla být ošetřena speciálním zákonem,“ řekl poslanec a člen Hospodářského výboru Petr Dolínek (ČSSD).

Babiš byl před volbami v roce 2017 velkým kritikem memoranda státu s EMH o těžbě na Cínovci, které uzavřel asi tři týdny před volbami tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Babiš to označil za „krádež ČSSD za bílého dne“. Začátkem loňského roku pak memorandum vypověděl tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner v menšinové vládě ANO, která nezískala důvěru a byla už tou dobou v demisi.

Těžba lithia by měla být podle analytiků odpolitizována a svěřena do rukou ekonomů. „Jinak hrozí obrovské ztráty. Těžařské projekty je třeba vnímat jako jedny z nejnáročnějších, které mají relativně dlouhou dobu návratnosti. Z těchto důvodů bychom měli nejprve provést důkladné ekonomické analýzy a vše realisticky propočítat,“ uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa