Doba čtení:1 m, 6 s
Obrovské množství vzácných kovů se spotřebuje na výrobu baterií. Foto: panasonic.com

Příliš rychlá závislost na obnovitelných zdrojích energie může způsobit ekologickou katastrofu. K tomuto závěru dospěla studie vědců z Institutu pro obnovitelnou energii na University of Technology v Sydney.

Problém tkví ve výrazně zvýšené poptávce po vzácných kovech, kterých je ale omezené množství a jejich těžba obvykle není zrovna šetrná vůči životnímu prostředí. Produkce obnovitelných zdrojů energií či elektromobilů totiž vyžaduje velké množství zejména lithia a kobaltu. Zvýšená poptávka po nich při rapidním zvyšování závislosti na obnovitelné energii však může rychle vyčerpat zásoby kovů na Zemi, což na oplátku může vést k velmi problémovým sociálním a ekologickým důsledkům, napsal server insmart.cz.

Čtěte také:
Podváděla Tesla s ekologickými dotacemi?
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

Těžba vzácných kovů je problematická i z hlediska lidských práv. Až 60 procent kobaltu kupříkladu pochází z Demokratické republiky Kongo, která čelí obviněním z využívání dětské práce při těžbě kovu.

Podle výzkumu je nejlepším předpokladem odvrácení klimatické katastrofy recyklace. Tyto změny však z velké části spočívají na lidnatých asijských zemích, USA a dalších celkách, které nejsou v recyklování příliš důsledné.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu