ČEZ se soudí s firmou Noen o stamiliony

Společnost Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou rypadel pro povrchovou těžbu uhlí, se loni propadla z předloňského čistého zisku 3,2 milionu korun do ztráty 114,2 milionu korun. Foto: NOEN

Společnost Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ podala dvě žaloby na výrobce velkorypadel Noen. Požaduje v nich zaplacení 228 milionů korun.

Skupina ČEZ loni rozjela dva soudní spory se společností Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou velkorypadel pro povrchovou těžbu hnědého uhlí. Firma Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ podala nejprve loni v červnu žalobu proti Noen na zaplacení částky přes 92 milionů korun, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu

Druhá žaloba následovala v říjnu o zaplacení téměř 136 milionů. Celkem tak jde zhruba o 228 milionů korun. O žalobách informovala skupina ČEZ ve výroční zprávě za loňský rok.

Jde o spory o termíny dodávek pro komplexní obnovu elektrárny Prunéřov II. Konkrétně šlo o rekonstrukci dopravy energetického uhlí, takzvaného zauhlování,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Obě strany se však podle něho neshodly na výkladu smluv, a ČEZ se proto obrátil na soud. Marketingová ředitelka společnosti Noen Kateřina Rosová nechtěla o sporu podrobněji hovořit. „Evidujeme žalobu týkající se smluvních pokut. Spor probíhá, proto se nebudeme vyjadřovat. Navíc jsme z kontraktu vázáni mlčenlivostí,“ vysvětluje Rosová. Podobnou zakázku jako v Prunéřově uskutečnila společnost Noen pro Elektrárnu Chvaletice ze skupiny Severní energetická, kterou kontrolují miliardáři Pavel Tykač a Jan Dienstl.

Kromě toho Noen loni dokončil zakázku pro Severočeské doly ve spolupráci s firmou Prodeco v objemu přesahujícím 370 milionů korun a pro společnost Veolia Energie Česká republika provedl odsíření a odprášení kotle v elektrárně Třebovice za více než 380 milionů korun. Pro Severočeské doly pak Noen společně s firmou Prodeco bude rekonstruovat rypadlo.

Společnost Noen ovládá Jaroslav Veverka, který vlastní 66 procent. Zbylých 34 procent patří Liboru Sadílkovi, který působil stejně jako Tykač s Dienstlem v Motoinvestu. V současnosti kontroluje například společnost Eltodo. Podle posledních zveřejněných výsledků za předloňský rok se společnosti Noen příliš nedařilo, prodělala 114,2 milionu korun. Firma ovšem v závěru loňského roku očekávala, že za rok 2017 skončí v zisku v řádu desítek milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo