Doba čtení:1 m, 40 s
Prodej bulharských aktiv skupiny ČEZ přerostl v mezinárodní skandál. Foto: ČEZ

Energetická skupina ČEZ provádí interní vyšetřování případného úniku informací o prodeji bulharských aktiv.

V souvislosti s podezřením, že během prodejního procesu unikly citlivé obchodní informace a dostaly se do rukou třetích stran, zahájila Skupina ČEZ interní šetření,“ sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Vyšetřování podle něj potrvá dny až týdny. „O dalším postupu bude (ČEZ) po jeho skončení informovat,“ doplnil.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Důvěrná data o obchodu poskytl podle bulharských médií tamní vládě člen dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí Ondřej Landa, uvedl v pondělí server Neovlivni.cz. Landa to popřel, řekl, že s bulharskou vládou nekomunikuje. „To, co bylo v bulharských novinách, je jedna stránka z důvěrného materiálu, který jsme mimo jiné projednávali na dozorčí radě,“ potvrdil předseda rady Václav Pačes.

Případný únik interních informací z ČEZ k bulharské vládě by podle Kříže mohl ohrozit zájmy ČEZ a přeneseně i českého státu v mezinárodní arbitráži. Česká skupina ji zahájila předloni proti bulharské vládě kvůli zásahům tamních institucí, které podle ČEZ poškodily podnikání skupiny. „Obecně platí, že předání jakýchkoli interních důvěrných dokumentů třetí straně je vždy problém. Obzvláště pokud se jedná o věci tak obchodně citlivé, jako je prodej aktiv v hodnotě několika miliard korun a mezinárodní arbitráž v objemu několika set milionů eur,“ uvedl mluvčí ČEZ.

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv tamní firmě Inercom podepsal ČEZ v únoru, podle bulharských médií činí cena zhruba 8,1 miliardy korun. V Bulharsku vyvolalo pochybnosti, jak Inercom bude nákup financovat a zda tak malý podnik je schopen zvládnout strategicky důležité energetické provozy. Kříž zároveň zopakoval, že si ČEZ prověřil prostřednictvím externích auditů nabídky ve výběrovém řízení na prodej aktiv a později i vítěznou firmu Inercom a způsob, jakým chce Inercom koupi financovat.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa