ČEZ si v číslech meziročně polepší

ČEZ v letošním roce předpokládá zvýšení provozního zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy, na 17 až 19 miliard korun. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ si meziročně polepší v hospodářských výsledcích za tři čtvrtletí roku. Shodli se na tom analytici. Čistý zisk firmy od začátku ledna do konce září by podle nich měl vzrůst z loňských 9,1 miliardy korun na více než 13,5 miliardy Kč, tržby pak ze 129,3 miliardy korun na zhruba 145 miliard korun. Analytici míní, že důvodem jsou především vyšší velkoobchodní ceny elektřiny. 

Analytik Komerční banky Bohumil Trampota upozornil, že i přes pozitivní trend lze najít několik událostí, které v minulém čtvrtletí ovlivnily hospodaření firmy negativně. “Neplánovaně byl celé čtvrtletí mimo provoz druhý blok jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ musel také vrátit společnosti SŽDC (Správa železniční dopravní cesty) asi 1,3 miliardy korun ve sporu o nasmlouvanou, ale neodebranou elektřinu,” řekl.

Čtěte také:
Musíme si říct, čím uhlí nahradíme
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

I přes tyto skutečnosti Trampota čeká, že firma potvrdí celoroční hospodářské cíle. ČEZ dříve avizoval, že v letošním roce předpokládá zvýšení provozního zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy, na 17 až 19 miliard korun. Loni dosáhla firma zisku EBITDA 49,5 miliardy korun a očištěného čistého zisku 13,1 miliardy korun. Představitelé firmy několikrát zopakovali, že výsledky roku 2018 považují za pomyslné dno.

Mírnou úpravu letošních cílů ČEZ očekává analytik České spořitelny Petr Bártek. “Vzhledem k prohranému sporu se SŽDC očekáváme snížení celoročního výhledu EBITDA na spodek původně stanoveného rozmezí (57 až 59 miliard korun). Upravený čistý zisk za devět měsíců by ale měl dosáhnout na asi 80 procent středu celoročního výhledu, takže čekám jeho ponechání na nezměněné úrovni 17 až 19 miliard Kč. To podporuje výhled na růst dividendy z loňských 24 Kč k úrovni okolo 30 Kč na akcii,” doplnil.

Výhled na další kvartály bude podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala záviset mimo jiné na tom, zda společnost skutečně prodá hnědouhelnou elektrárnu Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače za smluvně domluvené dvě miliardy korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání resortu.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna