Společnost ČEZ Teplárenská se stala k 1. červenci stoprocentním vlastníkem firmy AYIN, která má v Nejdku na Karlovarsku v dlouhodobém nájmu sítě centrálního zásobování teplem. Sdělil mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp. Ceny tepla chce nový majitel stabilizovat „na přijatelné úrovni pro všechny“, případně „o nějaké procento“ snížit, uvedl generální ředitel ČEZ Teplárenské Petr Hodek.
„Navazujeme tak na naši předchozí akviziční činnost, během níž se nám hlavně na severu Čech podařilo získat tepelná hospodářství v Klášterci nad Ohří, Jirkově či Krupce. Ve východních Čechách je to například Vrchlabí,“ uvedl Hodek. Ceny tepla pro odběratele v Nejdku by se podle něj měly stabilizovat nebo snižovat podobně jako v jiných městech, kde ČEZ Teplárenská začala působit.
Čtěte také:
Uhelné elektrárny přispěly k rozvoji Československa
Dostavba Dukovan rozděluje veřejnost
Na centrální zásobování teplem jsou v Nejdku připojeny některé podniky a organizace a také zhruba 2000 domácností. Současná roční dodávka tepla činí 175.000 gigajoulů. „Naším cílem bude samozřejmě i úzká spolupráce s nejdeckou radnicí a všemi dodavateli a zákazníky,“ podotkl nový jednatel společnosti AYIN, František Macek z ČEZ Teplárenské.
Teplofikace Nejdku je zajištěna dálkovým parovodem z teplárny Vřesová. Kromě tří krátkých úseků, kde překlenuje vodní toky, je parovod o délce 8,8 kilometru veden v zemi. Parní rozvody pro Nejdek měří 19,1 kilometru, horkovody 1,3 km a teplovodní rozvody 4,7 km. Součástí sítě je také 12 výměníkových stanic.
ČEZ Teplárenská dodává teplo především z elektráren a tepláren skupiny ČEZ. Zásobuje 7580 odběrných míst, vedle více než 132.000 domácností jsou odběrateli také nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla činí zhruba sedm milionů gigajoulů.
Nejdek je 33. městem, v němž společnost dodává teplo. Dosavadních 32 měst je v Ústeckém, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde firma také exportuje teplo přes hranice, z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče. V poslední době se ČEZ Teplárenská více zaměřuje také na dodávky z decentrálních zdrojů, kdy pro majitele spravuje třeba plynové kotelny nebo kogenerační jednotky.
Mohlo by vás zajímat:
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech