ČEZ v Mělníku nový uhelný blok nepostaví

Kromě výroby elektřiny má mělnická elektrárna zásadní význam v roli dodavatele tepla pro východní polovinu Prahy, Neratovice, Mělník i další obce. Foto: ČEZ

Skupina ČEZ zrušila podle informací Týdeníku Hrot soutěž na stavbu nového uhelného bloku v areálu Elektrárny Mělník. Teď hledá jiné řešení, jak zajistit teplo pro Prahu.

Společnost Energotrans ze Skupiny ČEZ nedávno zrušila výběr dodavatele stavby nového bloku Elektrárny Mělník. To bylo vyhlášeno v roce 2018. ČEZ chtěl v mělnické elektrárně postavit fluidní kotel na hnědé uhlí o tepelném příkonu 334 megawattů. Měl to být poslední velký uhelný kotel, který kdy v České republice vznikne. Už k tomu ale nedojde.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

„Ano, u Mělníka pracujeme na jiném řešení budoucnosti lokality. Detaily představíme ve vhodném okamžiku, ale v blízké době,“ uvedl pro Týdeník Hrot tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V úvahu nyní připadá zdroj na spalování zemního plynu nebo komunálního odpadu.

Elektrárnu Mělník v současnosti tvoří tři zařízení označená římskými číslicemi I až III, vlastníkem je Energotrans – dceřiná společnost ČEZ. Bloky Mělník II a III chce ČEZ převést do zálohy a provozovat je v režimu záložního zdroje. Definitivně je má odstavit z provozu v letech 2022 a 2024. Nejstarší část – Mělník I, pocházející z let 1957 až 1960 – prošla rekonstrukcí a v provozu má zůstat do konce desetiletí.

Kromě výroby elektřiny má mělnická elektrárna zásadní význam v roli dodavatele tepla pro východní polovinu Prahy, Neratovice, Mělník i další obce.