Doba čtení:1 m, 8 s
Elektrárna Varna leží v severovýchodním Bulharsku. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ od ledna zastaví provoz své uhelné elektrárny v bulharské Varně. S odvoláním na ČEZ to uvedla agentura Reuters. Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení pro krátkodobý provoz elektrárny, o které usilovalo, i když zařízení nesplňuje evropské ekologické limity, řekla ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

„Tepelná elektrárna ve Varně bude v noci na 1. ledna 2015 přechodně vyřazena z národního energetického systému,“ uvedla bulharská pobočka ČEZ v prohlášení. ČEZ koupil elektrárnu ve Varně v roce 2006 za 206 milionů eur a dalších 100 milionů eur vynaložil na zvýšení kapitálu.

ČEZ doufal, že Brusel povolí, aby elektrárna zůstala v provozu i přes nadcházející zimu, uvedla Reuters. Pokládal to za opatření k zajištění energetické stability v situaci, kdy panuje velké napětí mezi evropskou osmadvacítkou a Ruskem. Bulharsko přitom téměř celou svou spotřebu plynu kryje dodávkami z Ruska.

ČEZ od ledna začne s propouštěním 300 zaměstnanců elektrárny. Bude hledat zájemce, který by si ji chtěl koupit nebo pronajmout. Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry. Začátkem listopadu ČEZ informoval o tom, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) nedohodl na financování modernizace elektrárny.