ČEZ zruší výlep oznámení odstávek

ČEZ Distribuce je přesvědčen, že už všichni jeho zákazníci používají internet a e-mail. Jenže to pořád ještě není pravda. Foto: iUHLI

Odstávky elektřiny už nebude největší český distributor elektřiny oznamovat pomocí vylepených letáků. Vážně je to dobré rozhodnutí?

Od Nového roku bude ČEZ zase o kousek modernější. Odstávky elektřiny už bude ohlašovat jen na dvou webech a registrovaným odběratelům o nich pošle e-mail. K registraci slouží stránka www.cezdistribuce.cz/sluzba. Registrovaní budou také dostávat sms zprávy o předpokládaném termínu odstranění případných poruch.

Čtěte také:
ČEZ dostal v Bulharsku milionové pokuty
Češi žádají energetickou soběstačnost

Vylepování letáků s datem odstávky může samozřejmě ve 21. století leckomu připadat jako anachronismus. Jenže to nemůže být důvod k tomu, tento způsob zrušit. Protože pořád je dost lidí, kteří nemají e-mail ani připojení k internetu. Pokud žijí ve velkém městě, je letáček od distributora prakticky jedinou reálnou možností, jak se mohou dozvědět, že nepůjde elektřina. Protože druhý informační kanál představují obecní noviny, jejichž distribuce bohužel není stoprocentní. A víc jich není. Tedy pokud třeba městská část neprovozuje posílání sms zpráv s podobným informacemi.

Na vesnici informace o odstávce bývá ještě v obecním rozhlase. Což pro seniory, neboť o ně především jde, představuje klasické a sledované místní médium. Jenže tohle médium nevysílá pořád, byť informaci obvykle opakuje v několika relacích. Ovšem ani jednu z nich nemusí člověk vždy zachytit.

Ať ve městě či na vesnici, vylepení letáků je zcela spolehlivou informační metodou, která je navíc přístupná každému. Což by mělo být pro ČEZ Distribuce hlavním kritériem. Protože když nám nečekaně nejde elektřina, jsme už dnes tak nějak bezprizorní. A když nemáte internet, jsou vám adresy www.cezdistribuce.cz/odstavky a www.bezstavy.cz, na kterých informace o odstávkách jsou, úplně k ničemu.