ČEZu prý klesly tržby i zisk

Elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Analytici, které oslovila ČTK, tvrdí, že tuzemskému energetickému gigantu ČEZ klesl meziroční zisk v prvním čtvrtletí o zhruba sedm procent a tržby zhruba o procenta dvě. Důvodem je hlavně klesající cena elektřiny na trhu. Výsledky za čtvrtletí oznámí ČEZ v úterý. Uvedl server Denik.cz.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze čistý zisk ČEZ za letošní první tři měsíce poklesl o sedm procent na 9,2 miliardy. Tržby se snížily o dvě procenta na 52,2 miliardy. Hlinomaz dále upozornil, že hlavně propad tržeb ale zřejmě zmírnil větší objem prodané elektřiny a tepla proti začátku roku 2014. „Letošní zima byla totiž sice teplá, ale méně než vloni,“ dodal.

ČEZ tratí v zahraničí miliardy

ČEZ zřejmě zveřejní i výši návrhu dividendy z loňského zisku. Podle něj by návrh mohl být na stejné úrovni jako dividenda, která byla vyplacena loni a předloni, tj. 40 korun za akcii.

Firma koncem minulého týdne oznámila, že nepodá závaznou nabídku na koupi 66procentního podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), který drží italská společnost Enel. ČEZ uvedl, že důvodem rozhodnutí je mimo jiné avizovaný zájem slovenské vlády stát se většinovým akcionářem SE. Slovenský premiér Robert Fico nedávno řekl, že vláda je proti tomu, aby Enel prodal svůj podíl v SE dříve, než největší slovenský výrobce elektřiny dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích.