ČEZ tratí v zahraničí miliardy

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Hospodaření zahraničních dceřiných společností ČEZ se loni znovu výrazně zhoršilo, a to především kvůli větrným parkům v Rumunsku. Ještě v roce 2012 přispěly zahraniční dceřiné firmy ČEZ k výsledku skupiny čistým ziskem přes 5,5 miliardy korun. Předloni to již byla ztráta 597 milionů korun a loni se ztráta vyšplhala na 5,1 miliardy korun. Napsal týdeník Ekonom.

Hlavním výrobcem ztrát byl obří větrný park o 240 vrtulích v Rumunsku, který zároveň představuje zatím největší investici skupiny ČEZ v zahraničí. Větrné elektrárny jsou sice hotové, přislíbené dotace v podobě zelených bonusů však Rumuni přestali vyplácet. ČEZ proto musel loni snížit hodnotu rumunských větrných parků ve svém účetnictví o 6,6 miliardy korun, předloni o téměř tři miliardy a nyní tak mají nulovou hodnotu.

Ztráty ČEZ sčítá také v Bulharsku. Za uhelnou elektrárnu TEC Varna zaplatil ČEZ před devíti lety 8,7 miliardy korun. Nazpět se mu ale vrátila méně než polovina této částky. Bulharský energetický regulátor nastavil předloni tak nízkou výkupní cenu, že se provoz elektrárny stal těžce ztrátovým.

I přesto ČEZ plánuje další zahraniční investice. Firma deklarovala zájem o Slovenské elektrárne (SE). Dnes ale oznámila, že se rozhodla nepodat závaznou nabídku na koupi 66procentního podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), který drží italská společnost Enel. Důvodem rozhodnutí ČEZ je mimo jiné avizovaný zájem slovenské vlády stát se většinovým akcionářem SE, uvedly Finanční noviny.

ČEZ se zajímá také o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu. Koncern nabízí uhelné elektrárny a teplárny o celkovém instalovaném výkonu 9000 megawattů a k tomu uhelné lomy v Lužici na pomezí spolkových zemí Sasko a Braniborsko. V nich lze vytěžit nejméně jednu miliardu tun hnědého uhlí. Zatím není jisté, zda Vattenfall prodá také vodní elektrárny na východě Německa.