Chcete důl? V Americe ho dostanete zdarma

Doba čtení:1 m, 6 s

Důl Black Thunder. Ilustrační foto: writeopinions.com

Kvůli padajícím cenám uhlí se těžaři ve Spojených státech zbavují dolů za mizivé ceny, rozlehlé uhelné doly lze získat i zdarma. Například firma Cambrian Coal získala od společnosti Teco Energy komplex dolů v Appalačském pohoří, aniž by jí musela zaplatit jediný dolar, napsal server IHNED.cz.

Podle uzavřené smlouvy Teco Energy získá 60 milionů dolarů pouze v případě, že během pěti let vystoupá cena uhlí na určitou, blíže nespecifikovanou úroveň. Šéf analytické společnosti Doyle Trading Consultants Ted O’Brien poznamenal, že pro těžaře může být podobná transakce nakonec výhodnější, než aby sami důl uzavřeli. Náklady s tím spojené jsou totiž příliš vysoké.

Čtěte také: Klesnou ceny uhlí pod magickou hranici?

Letos v únoru například americký byznysmen Jim Justice koupil od ruské společnosti OAO Mechel doly v Západní Virginii za pouhých pět milionů dolarů. Sám je přitom ruskému těžaři v roce 2009 prodal za 568 milionů dolarů.

Ceny dražšího koksovatelného uhlí jsou v současnosti ve světě na desetiletém minimu. Mohly by klesat již pátým rokem v řadě. To drtí těžaře včetně společnosti NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD. Situaci uhelného sektoru nepomáhá ani antikampaň, kterou proti uhlí vedou ekologičtí aktivisté i řada politiků.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR