Doba čtení:2 m, 38 s
Turecká elektrárna Adularya se stala noční můrou pro řadu firem i český stát. Foto: wikipedia.org

Představenstvo tureckého státního fondu TMSF, který nyní vlastní elektrárnu Adularya, vypsalo tendr na její prodej, i když to oproti původnímu plánu bylo s desetiměsíčním zpožděním.

Oznámení o prodeji tureckou stranou přišlo po soudním procesu a vynesení mnohaletých rozsudků nad členy rodiny Nakibogluových. Té patřil holding Naksan, který si původně elektrárnu u české firmy Vítkovice Power Engineering (VPE) podnikatele Jana Světlíka objednal. Po neúspěšném pokusu o prezidentský puč v Turecku byli její členové zatčeni a Naksan znárodněn. Od té doby se vyčkávalo, jak se situace vyvine a zda bude stát moct zabavené majetky prodat. Zmiňovaná česká společnost VPE nedopadla o moc lépe. Kvůli projektu se dostala do finančních problémů a před dvěma lety skončila v konkurzu, nyní se rozprodává její majetek, uvedly Hospodářské noviny (HN).

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Elektrárna Adularya stála Česko 12 miliard

Informaci potvrdily obě české instituce, které projekt pomáhaly financovat, tedy Česká exportní banka a exportní pojišťovna EGAP. „Je to výsledek intenzivních jednání EGAP a ČEB s tureckou stranou s cílem minimalizovat dopad obchodního případu Adularya na státní rozpočet,“ uvedl pro HN šéf pojišťovny Jan Procházka.

Byli jsme i s EGAP coby partneři při vyjednávání podmínek prodeje elektrárny informováni o tom, že otevírání obálek s nabídkami proběhne 29. ledna 2019,“ dodal i generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Původně měla být turecká elektrárna Adularya velkou vzpruhou pro český průmysl. Téměř po osmi letech se z ní nicméně stala noční můra nejen firem, které se na ní podílely, ale i českého státu, který na tepelnou elektrárnu poskytl peníze. Až nyní konečně svitla šance, že by mohl aspoň část z půjčených miliard dostat zpátky.

Po prvním kole by mělo proběhnout druhé kolo s navyšováním nabízené ceny a ve třetím pak vyjednávání o případném vylepšení nabídky s vítězem. To vše by měl řídit fond TMSF, prodej je podmíněný souhlasem ČEB a EGAP.

Minimální nabízená suma musí podle informací HN činit 200 milionů eur, tedy zhruba 5,2 miliardy korun. Nejedná se tak ani o polovinu z 11,7 miliardy korun, které na výstavbu tohoto tepelného zdroje české instituce poskytly.

Zda bude získaná suma nakonec vyšší, záleží i na počtu uchazečů. Zatím se spekulovalo o zájmu čínských, tureckých a českých firem. Do hry by ale mohly vstoupit i společnosti z Ruska, Kazachstánu či Saúdské Arábie. HN už dříve informovaly, že si data k tendru prohlédla i společnost Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Jedním ze zájemců měl údajně být i další z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský, jehož skupina ovládá specialistu na kotle, slovenskou společnost SES Tlmače. Křetínského zástupci nicméně jakýkoliv zájem popírají.

Pro úspěch prodeje bude stěžejní také to, zda se uchazečům podaří vyjednat si kontrakt na předem dané výkupní ceny elektřiny s tureckým státem. To by jim dodalo potřebnou jistotu a mohli by nabízet výrazně vyšší sumy. Samotná elektrárna kvůli problémům s kotlem elektřinu stále nevyrábí. Případný vítěz ji bude muset dokončit.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa