Doba čtení:1 m, 4 s
Vodík bude v budoucnu pohánět i těžké nákladní vozy. Foto: wikipedia.org

Velké těžební společnosti v Chile testují alternativní zdroje energie pro své stroje a nákladní auta. Upínají se především k vodíku. Cílem je snížení emisí.

Kupříkladu společnost Anglo American už v jihoamerickém státě testuje vysokozdvižný vozík na vodíkový pohon. Po něm se chce soustředit na jeřáby a další stroje. Využít chce také zkušenosti z vývoje vodíkového těžebního nákladního vozu. Třísettunový kolos má být letos testován v platinovém dole Mogalakwena v Jižní Africe. V roce 2024 by jich tam měla být v provozu už čtyřicítka a cílem firmy je odstavit do roku 2030 flotily aut na dieselový pohon v sedmi dolech, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
CAT a Trimble spojí síly
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

K podobnému kroku se chystá i státní důlní společnost Codelco. Její ředitel Juan Benavides ale zdůrazňuje, že vše je teprve v počátcích. „Zelený vodík (vzniká s pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů – pozn. red.) musí vyřešit několik překážek, aby se stal konkurenceschopným. Dnes je to slibné, ale drahé,“ vysvětlil.

Chilská vláda vytipovala čtyřicítku průmyslových projektů včetně těžebních. Plánuje jim letos rozdělit dotace ve výši padesáti milionů dolarů, aby se snížily náklady na elektrolýzu vodíku a zvýšila jeho produkce.