Chvaletice pojedou naplno od půlky března

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Foto: Severní energetická

Uhelná elektrárna Chvaletice začne po požáru jednoho ze čtyř výrobních bloků, který vypukl 5. prosince, pracovat na plný výkon v první polovině března. Škoda dosáhne zhruba 100 milionů korun.

Suma obsahuje jak částky za opravu, tak ztráty, které přinese snížení výroby. Odstávka bude trvat asi 100 dnů,” uvedl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

V elektrárně začalo hořet v kabelovém kanálu a v důsledku ztráty napětí byl blok odstaven. Příčina požáru zatím není jasná, vyšetřují ji hasiči i policie.

Čtěte také:
Jak se zachraňuje z komína elektrárny
Chvaletická kotelna splní emisní limity

V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4. V současnosti je odstaven jeden z původních nemodernizovaných bloků.

Následky předloňského požáru již elektrárna odstranila. Policie kvůli němu minulý rok obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti dva zaměstnance externí firmy, která v areálu pracovala. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu