Doba čtení:2 m, 1 s
Společný cíl pro větrnou energii v Severním moři je 120 gigawattů do roku 2030 a nejméně 300 gigawattů do roku 2050, uvedli představitelé devíti zemí. Foto: pixabay.com

Devět evropských zemí chce zdesetinásobit kapacitu větných elektráren v Severním moři. Chtějí tak zrychlit dekarbonizaci kontinentu a snížit závislost na dovozu fosilních paliv, mimo jiné v reakci na vývoj kolem války na Ukrajině. Dohodly se na tom na summitu v belgickém přístavu Ostende, informují zahraniční tiskové agentury.

Vedoucí představitelé sedmi zemí Evropské unie (Francie, Německa, Nizozemska, Belgie, Irska, Dánska a Lucemburska), Norska a Británie na summitu jednali o rozvoji větrných elektráren, propojovací infrastruktury, průmyslových řetězců a ekologických vodíkových projektů. Cílem je „udělat ze Severního moře nejzelenější továrnu na výrobu elektřiny na světě“, uvedl při svém příjezdu belgický premiér Alexander De Croo, který summit inicioval.

Náš společný cíl pro větrnou energii v Severním moři je 120 gigawattů do roku 2030 a nejméně 300 gigawattů do roku 2050,“ uvedli představitelé devíti zemí v článku, který v neděli zveřejnil web Politico. Současná složená kapacita činí přibližně 30 gigawattů.

Naše cesta je jasná. Nyní jde o to, aby se tempo zrychlilo,“ uvedli státníci. V praxi chtějí urychlit povolovací řízení, lépe koordinovat výběrová řízení, „posílit“ výrobní řetězce a diverzifikovat dodávky kritických komponent, aby snížili závislost na Číně.

Severní moře je mělké. Francouzský prezidentský palác uvedl, větrné turbíny tam tak lze „instalovat ve velkém počtu“ nedaleko pobřeží, a to „za větrných podmínek, které umožňují výrobu velkého množství zelené energie“ za „obzvláště konkurenceschopné“ náklady.

Nejde o ropu ani klima. Jde o peníze

Chceme-li uspět při přechodu a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, potřebujeme tři pilíře: energetickou střízlivost (…), obnovitelné zdroje energie (…) a jadernou energii,“ řekl podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron.

EU se nedávno dohodla, že do roku 2030 zdvojnásobí podíl obnovitelných zdrojů energie ve své spotřebě energie na 42,5 procenta. Dosáhnout toho chce zejména urychlením postupů schvalování infrastruktury. V polovině března Brusel také navrhl regulační úlevy pro zelená odvětví.

V rámci summitu byla přijata další prohlášení a zahájeny některé projekty. EU a Norsko například formálně uzavřely dohodu o posílení spolupráce v oblasti obnovitelných zdrojů energie a ochrany životního prostředí. Británie a Nizozemsko zase oznámily výstavbu „elektrické dálnice“ v Severním moři, která má být uvedena do provozu počátkem roku 2030. Linka „LionLink“ pak propojí obě země s parky větrných elektráren v Severním moři, napsala agentura DPA.