Čína chce koupit více uhlí z USA

Americký prezident Donald Trump slíbil před volbami oživit uhelný průmysl. Foto: donaldtrump.com

Čína uvažuje o plánu koupit více amerického uhlí v rámci snahy o omezení obchodního deficitu se Spojenými státy. Čínští úředníci se v současné době zabývají zejména zvýšením objemu nákupů ze Západní Virginie.

Čína tento měsíc přislíbila zvýšit nákup amerického energetických a zemědělských komodit, aby snížila schodek obchodní bilance s USA, který je momentálně ve výši 375 miliard dolarů. Větší dovoz z Číny by byl požehnáním pro americké státy produkující uhlí včetně Západní Virginie, které podpořily Donalda Trumpa v prezidentských volbách po jeho slibu oživit uhelné odvětví, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Povolí Trump těžbu uranu u Grand kaňonu?
Na Ukrajinu dorazilo americké uhlí

Ačkoli Čína sleduje dlouhodobý cíl snížení podílu uhlí na energetickém mixu, země stále vyrábí, spotřebovává a dováží větší množství paliva než kterýkoli jiný národ na světě. V loňském roce koupila 271 milionů tun ze zámoří. USA vyvezly do Číny zhruba 3,2 milionu tun uhlí. Celková hodnota amerického uhlí vyváženého do Číny v loňském roce činila přibližně 395 milionů dolarů připrůměrné ceně 122 dolarů za tunu, řekl Andrew Cosgrove, analytik společnosti Bloomberg Intelligence. Asi v 90 procentech šlo o metalurgické uhlí, které se používá k výrobě oceli.

Západní Virginie je druhým největším producentem uhlí ve Spojených státech po Wyomingu. Ve státě se těží zhruba 11 procent celkové produkce země.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech