Čína doluje uhlí pod železničním tunelem

V uhelné pánvi Shanxi se nachází více 17 procent čínských zásob uhlí. Foto: wikipedia.org

V čínské uhelné pánvi Shanxi těží už rok za použití nové technologie uhlí pod železničním tunelem. Jedná se o první projekt svého druhu v zemi.

Od ledna do září 2017 zde bylo vytěženo 736 tisíc tun uhlí zpod 2 kilometry dlouhého nákladního železničního tunelu ve městě Yangquan.

Čtěte také:
Čína chce vytvořit uhelné giganty
Čínští těžaři si lebedí

„Těžba vůbec neovlivnila provoz vlaků,“ uvedl pro Chinadaily.com Li Tao, technický manažer s geologického oddělení těžební skupiny Yangquan Group.

Technologii společně vyvinula skupina Yangquan Group  a Čínská universita hornictví a technologie. Využita byla v uhelném dole Pingshang. Tato technologie může být použita také pro těžbu uhlí pod budovami a vodou.

Skupina disponuje zásobami téměř dvou miliard tun uhlí pod budovami, vodou a železnicí. Nová technologie by jí měla pomoci tyto zásoby vytěžit. V oblasti potenciální těžby se totiž nachází 70 obcí a těžaři si nemůžou dovolit zaplatit přestěhování obyvatel do jiných lokalit.

Teď, když máme tuto technologii, plánujeme v letošním roce vykopat uhlí zpod dvou vesnic, aniž bychom přemístili místní obyvatele,“ řekl Li Tao.

Shanxi je životně důležitá energetická základna. Do konce roku 2015 měla provincie 270,9 miliard tun známých zásob uhlí, což představuje 17,3 procenta celkových zásob Číny.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech